Instagram’ın Türkiye’deki kullanıcı sayısı ilk kez açıklandı

Instagram’ın Türkiye’deki kullanıcı sayısı ilk kez açıklandı

instagram Instagram’ın Türkiye’deki kullanıcı sayısına ilişkin veri ilk kez açıklandı. Hürriyet gazetesinin köşe yazarlarından Ertuğrul Özkök’ün hafta sonu ekinde yazdığı izlenim yazısında geçiyor bu veri.

Facebook’un ABD’deki merkez ofisini gezen Özkök, şirketin geçtiğimiz yıl 1 milyar dolar gibi dudak uçuklatıcı bir fiyata satın aldığı Instagram’ın yöneticilerinden Gregor Hochmuth ile görüştü. Bu görüşmede Hochmuth, Özkök’e, Instagram’ın Türkiye’de 3 milyon kullanıcıya yaklaştığını açıkladı. Hochmuth’un açıklamasına göre, Aralık ayında Instagram’ın Türkçe servisini başlatması ile Türkiye’deki kullanıcı sayısında bir patlama yaşandı.

Böylece Instagram, ilk kez Türkiye’deki kullanıcı sayısını açıklamış oldu. Sosyal ağ, dünyadaki aktif kullanıcı sayısını da bu yılın başında net bir şekilde açıklamaya başladı. Buna göre Instagram’ın dünyada 90 milyon aylık aktif kullanıcısı bulunuyor. Mobil uygulama üzerinden her gün ortalama 40 milyon fotoğraf paylaşılırken her saniyede bu fotoğrafların 8 bin 500 beğenme ve 1000 yorum aldığı söyleniliyor.

Diğer ünlü sosyal ağların Türkiye’deki kullanıcılarına baktığımızda ise akla ilk olarak Twitter ve Facebook geliyor elbette. Dünyada 200 milyondan fazla aktif kullanıcı olduğu söylenen Twitter’ın Türk kullanıcı sayısı hakkında 6 milyon ile 9 milyon arasında değişen çeşitli rivayetler mevcut. Monitera adlı sosyal medya filtrelemeleri yapan bir şirketin verilerine göre Twitter’ın Türkiye’de 9 milyon 600 bin kullanıcısı bulunuyor.

Facebook konusunda ise rakamların biraz daha net olduğu söylenilebilir. Sosyal ağlar konusunda istatistikler yayınlayan Socialbakers’ın verilerine göre dünyada aylık 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan Facebook’un Türkiye’deki kullanıcı sayısı 32 milyondan fazla. Şirketin verilerine göre Türkiye, dünyada Facebook’u en çok kullanan ülkeler arasında altıncı sırada yer alıyor.

Categories: Featured, Haber, Sosyal Ağlar

Yorum yaz

Yalnızca kayıtlı kullanıcılar yorum yapabilir.