2015’te en çok ne aradık?

2015 yılı boyunca internette en çok neleri aradığımız açıklandı.

Yellow Pages, 2015 yılı boyunca kullanıcıların en çok neleri aradığını açıkladı. Yellow Pages’in verilerine göre 2015’te en çok restoranları aradık. Arama yapan her 2 kişiden 1’i bunun için akıllı telefon ve tabletlerini kullandı. En çok aramayı 25-34 yaş arası kullanıcılar yaptı.

Aramalar cep telefonu ve mobil cihazlardan yapıldı

2015 yılı boyunda hastanelerden restoranlara, devlet dairelerinden eğlence mekanlarına kadar birçok yeri internet üzerinde aradık. Yaygınlaşan mobil cihazlarla birlikte arama tercihlerimizde de önemli bir değişim yaşandı, cep telefonu ve tabletlerden yapılan aramalar 2015 yılında masaüstü cihazlardan yapılan aramaları geçti.

2015’te en çok ‘’restoran’’ aradık

Veri tabanında 840 binden fazla firma datası bulunduran Türkiye’nin en büyük online firma rehberi Yellow Pages verilerine göre, 2015’te dijital platformlarda en çok aranılan kategoriler arasında ilk sırada restoranlar yer aldı. Restoran aramalarında en çok ilgi ise Türk mutfağına gösterildi. Restoranları sırasıyla, giyim ve giyim aksesuarları, bakanlık ve devlet daireleri, cep telefonu ve cep telefonu aksesuarları, otobüs firmaları, dernekler, mobilya, kargo ve kurye hizmetleri, beyaz eşya mağazaları ve eczaneler takip etti.

Dönemsel olarak aramalar değişiyor

Yıllık bazda bakıldığında belirli dönemlerde aramalarda farklılıklar görülüyor. Örneğin 2015 yılı içinde gerçekleşen iki seçim döneminde en çok aranan kurumlar sıralaması da değişti. Seçimlerin yapıldığı Haziran ve Kasım aylarında en çok arananlarda bakanlık ve devlet daireleri restoranları yakalayan bir sıçrama gösterdi. Bir diğer örnek de indirim dönemleri. Yıl sonunda yoğunlaşan indirim döneminde giyim ve giyim aksesuarlarındaki arama oranları da oldukça arttı.

Yurt içi aramaları açık ara önde

Yellow Pages’in 2015 arama verilerine göre aramaların %97’si yurt içinden, %3’ü ise yurt dışından gerçekleşti. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Bursa gibi büyük illerin dışında en çok arama yapan şehirler arasında Diyarbakır, Mersin ve Konya yer aldı.

En çok aramayı 25-34 yaş arası yapıyor

Aramalara demografik kriterler bazında bakıldığında da ilginç veriler dikkat çekiyor. %42’lik oranla en çok arama yapan yaş aralığı 25-34. 18-24 yaş aralığında bu oran %24, 35-44 yaş aralığında ise %19.

Cinsiyet açısından bakıldığında, aramaların %59’u erkekler, %41’i ise kadınlar tarafından gerçekleşiyor. Kadın kullanıcıların yaptığı aramalarda giyim ve giyim aksesuarları, erkek kullanıcıların yaptığı aramalarda restoranlar ön plana çıkıyor.

Facebook Comments

Kategoriler Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *