8K çözünürlük için yeni nesil DisplayPort

VESA (Video Elektronik Standartları Birliği) tarafından açıklanan DisplayPort 1.4 protokolü USB-C portu üzerinden 8K çözünürlük desteği sağlayacak. 4K çözünürlüğü destekleyen DisplayPort 1.4 için, cihazların bu yeni standarda ne zaman uygun hale geleceği ise henüz belli değil.

DisplayPort  1.4 USB C portu üzerinden dizüstü bilgisayarlara, akıllı telefonlara ve diğer cihazlara bağlanmasına imkan sunacak. Bugün gerçek zamanlı videoları USB C portu üzerinden 4K’ya aktarmak hala zor denilebilir. Ancak VESA, 8K video transferinin mümkün olduğunu söylüyor.

Bununla ilgili VESA, DisplayPort 1.4’te bulunan “Ekran Akışı Sıkıştırma Teknolojisi” ile videoyu daha küçük parçalar içine sıkıştırdığını söylüyor. Bu da bir cihazdan 8K videoyu ekranlara iletimini gerçekleştirmeyi mümkün kılıyor. VESA video kalitesinin sıkıştırmadan etkilenmeyeceğini de söylüyor.

Yeni standart hala bilgisayarlarda kullanılan, bir önceki DisplayPort 1.3’e göre büyük bir sıçrama sayılıyor. VESA’nın duyurduğu yeni standart ile 8K’nın önümüzdeki yıllarda 4K’nın yerini alacağı tahmin ediliyor.

Facebook Comments

Kategoriler Gündem
Tags: DisplayPort

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *