Arçelik’ten “Akıllı Ev Asistanı”

Arçelik’ten “Akıllı Ev Asistanı”

Arçelik, Türkiye İnovasyon Haftası’nda ilk kez kamuoyuna sunacağı ve Türkiye’de bir ilk olan ‘Akıllı Ev Asistanı’nı Maslak’taki yeni İnovasyon Merkezi’nde gazetecilere tanıttı.

Arçelik, akıllı ev teknolojilerinde yeni bir döneme geçiş için önemli bir adım atıyor. Arçelik’in inovasyon gücüyle tasarladığı yeni ürünü ‘Akıllı Ev Asistanı’, kullanıcıların sorularına saniyeler içinde yanıt vererek tüketicilerin hayatlarını kolaylaştırmayı hedefliyor. İlk kez 8-10 Aralık 2016 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek Türkiye İnovasyon Haftası’nda tanıtılacak olan ‘Akıllı Ev Asistanı’nın geliştirme çalışmaları sürüyor. Ürünün, 2017 yılının sonunda satışa çıkması bekleniyor.

“Türkiye’nin ilk Akıllı Ev Asistanı ile dünyanın bilgisi anında yanınızda”

‘Akıllı Ev Asistanı’nın saniyeler içinde kullanıcı sorularını Türkçe yanıtlayacağını belirten Arçelik A.Ş. İnovasyon Direktörü Erkan Duysal, “Kullanıcılarımız Akıllı Ev Asistanı üzerinden online alışveriş, yemek siparişi, fatura ödeme, bankacılık işlemleri yapabilecekler. Bunun yanı sıra günlük hayatı kolaylaştıran pek çok bilgiye hızlı erişebilecekler. Nöbetçi eczane, en yakın hastane gibi acil ihtiyaçların karşılanması için doğrudan kaynak olacak bu ürün ile gündemdeki haberler, vizyondaki filmler de rahatlıkla takip edilebilecek. Tüm bu bilgiler için ‘Akıllı Ev Asistanı’ ile konuşarak ona soru sormak yeterli olacak. Ürünümüz, otomatik ses tanıma, doğal dil anlama ve işleme teknolojisi ile söylenenleri dinleyip, anlayarak sorulan sorulara Türkçe olarak cevap verebiliyor.” dedi.

Erkan Duysal sözlerine şöyle devam etti: “Günümüzde, makineler arası iletişim günlük hayatımızın bir parçası. Daha önce karmaşık arayüzler veya çok tuşlu kumandalar ile bilgi erişimi sağlanırken günümüzde dokunmatik ekran ve arayüzler veya mobil uygulamalar ile bunu yapabiliyoruz. Ancak konuşma arayüzü teknolojileri bu deneyimi daha kusursuz hale getirerek insan için en rahat iletişim şekli olan sesle kontrol ve sesli etkileşimi mümkün kılıyor. Biz de, insan ve makineler arasındaki iletişimin otomatik ses tanıma ve doğal dil anlama gerekliliğinden hareketle çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. İşte bu noktada; Arçelik Akıllı Ev Asistanı’nı tasarladık. Bu teknolojiyi Arçelik olarak Türkçe geliştiriyoruz.”

‘Yarın’ı hayata geçirdi
Yeni bir ekosistem yaratmak üzere tüm paydaşlarını aynı vizyonda buluşturmayı amaçlayan Arçelik A.Ş., ‘Yarın’ platformunu da hayata geçirdiğini duyurdu. Arçelik A.Ş. inovasyon ekibinin paydaşlarıyla birlikte hazırladığı raporların, fikirlerin ve yazıların yer aldığı ‘Yarın Dosyası’ 3 ayda bir yayınlanacak. Gelecekteki teknolojilerle ilgili öngörülerin bulunduğu dergide ilk olarak geleceğin ödeme sistemleri ve alışveriş konuları ele alınıyor.

Facebook Comments

Kategoriler Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *