Avrupa’nın siber saldırılarla mücadelesine Türkiye’den destek!

Avrupa’nın siber saldırılarla mücadelesine Türkiye’den destek!

Avrupa Komisyonu, gelişen dünyanın en önemli gündem maddelerinden  siber saldırılara karşı önlem almak üzere yeni bir girişim için adım attı.

Türkiye’den Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ’nin (STM) de kurucu üyeler arasında yer aldığı Avrupa Siber Güvenlik Organizasyonu, (European Cyber Security Organisation – ECSO) ortaklığı ile kurulan bu yeni Kamu-Özel Ortaklık Girişimi’nin 2020 yılına kadar  bilişim güvenliği için 1,8 milyar Euro’luk yatırım gerçekleştirmesi bekleniyor.

Avrupa Komisyonu, Avrupa Siber Güvenlik Organizasyonu –ECSO- ile birlikte kurulacak Kamu-Özel Ortaklık Girişimi anlaşmasını Strassbourg’da imzaladı. Avrupa’nın siber saldırılara karşı daha iyi önlemler almak ve müdahale etmesini sağlamak amacıyla Türkiye’den STM’nin kurucu üyeler arasında yer aldığı organizasyon olan ECSO ile Avrupa Komisyonu’nun ortak kuracağı bu yeni

girişim, gerek ülke bazında gerekse özel şirketler bazında siber saldırılara karşı ortak strateji oluşturup, yeni araştırma ve inovasyon çalışmalarını destekleyerek önlerinin açılmasını hedefliyor.
STM Genel Müdürü Davut Yılmaz, ECSO’nun ve dolayısıyla Avrupa Komisyonu ortaklığı ile kurulacak bu yeni Kamu-Özel Ortaklık Girişimi’nin kuruluşunda yer almalarının çok önemli bir adım olduğunu belirterek, “Bilindiği üzere Türkiye’de siber güvenlik konusunda bugüne kadar bir çok önemli projeye imza attık. Siber saldırılara karşı Siber Füzyon Merkezi’ni kurduk. Bugüne kadar edindiğimiz tecrübeleri ECSO çatısı altında Avrupa Komisyonu ile yapacağımız Kamu-Özel Ortaklık Girişimi ile birlik üye ülkeleri ve özel sektör ile de paylaşmış olacağız” değerlendirmesini yaptı.
Bu Ortaklık Girişimi’nin hedefi başta enerji, sağlık, ulaşım ve finans sektörlerinde yaşanabilecek her türlü siber saldırıya karşı yüksek teknoloji çözümlerinin geliştirilmesini sağlamak olacak.
Avrupa Komisyonu ilk etapta araştırma ve geliştirme projeleri için Horizon 2020 programı altında 450 milyon Euro’luk yatırım yapacak. Aralarında STM’nin de olduğu ECSO’da temsil edilen siber güvenlik konusundaki bütün oyuncuların katkılarıyla birlikte bu yatırım miktarının en az üçe katlanması ve 2020 yılına kadar 1,8 milyar Euro’ya ulaşması bekleniyor.

Facebook Comments

Kategoriler Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *