Blesh, yeni Eddystone formatına tam destek sunuyor

Google, duyurduğu güvenlik ve gizliliğin ön planda bulunduğu Eddystone-EID geliştirmesiyle, daha güvenli bir beacon deneyimi vadediyor.

Ephemeral Identifier olarak adlandırılan (Geçici Opak ID) geliştirme ile beacon’ların yaydığı sinyaller sürekli değişecek ve bu sayede üçüncü şahıslar tarafından kontrol edilmelerinin önüne geçilecek. Eddystone beacon projesinin ilk duyurulduğu süreçte projeyi dünyada ilk destekleyen kurum olan Türk Ar-Ge şirketi Blesh, bu yeni geliştirmede de yerini alarak Eddystone formatını dünyada tüm özellikleriyle destekleyen sayılı şirketten biri oldu.

Google’ın önderlik ettiği Physical Web projesinin bir ürünü olan Eddystone formatı için bugün duyurulan Eddystone-EID geliştirmesi ile birlikte daha güvenli beacon deneyiminin kapıları aralandı. Ephemeral Identifier olarak adlandırılan (Geçici Opak ID) geliştirmesi ile beacon’ların yaydığı sinyaller sürekli değişerek, başkaları tarafından kontrol edilemez hale geliyor. Bu sayede kullanıcıların gizliliği daha iyi korunuyor. Yeni format, akıllı ev ve mobil ödeme gibi güvenliğin ön planda olduğu uygulamalar için yeni bir döneme işaret ediyor.
Google’ın önderlik ettiği Physical Web projesinin bir ürünü olan Eddystone formatını dünyada destekleyen sayılı şirketlerden olan Blesh, yeni formata da tüm özellikleriyle, tam destek veren birkaç şirket arasında yer alıyor. Blesh CEO’su Devrim Sönmez: “Eddystone-EID güvenlik desteği ile Eddystone uygulamalarında hızlı bir artış göreceğiz. Özellikle mobil ticaret, bagaj takibi, anahtar bulmak veya mobil ödeme yapılabilen vending makinaları gibi noktalarda kullanım senaryolarını artık daha çok duyacağız. Hem akıllı ev uygulamaları hem de mobil ödeme konusunda yeni bir döneme gireceğimizi söyleyebiliriz. Blesh olarak Google ile tekrar işbirliği yaptığımız için gururluyuz. Physical Web projesinin ilk temsilcilerinden biri olarak Eddystone gelişmelerini çok yakından takip etmeye ve önümüzdeki dönemde kullanımını artıracak konularda çalışmaya devam edeceğiz”.

Facebook Comments

Kategoriler Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *