BTK’dan sosyal medya kullanıcılarına uyarı!

BTK’dan sosyal medya kullanıcılarına uyarı!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Atatürk Havalimanı’ndaki saldırı sonrası basın açıklaması yayınladı.

 

BTK’nın internet sitesinden yaptığı açıklamada “Kamuoyunda infial uyandırma ve toplumu dehşete düşürmeye yönelik kasıtlı paylaşımlarda bulunanların yasal sorumlulukları bulunmaktadır” dendi.

BTK’dan “yasal sorumluluk” uyarısı

Açıklama şu şekilde:

“28/06/2016 günü düzenlenen, masum insanların hayatını kaybetmesine neden olan ve ülkemizin birlik ve huzurunu hedef alan terör saldırısı sonrası sosyal medya üzerinden saldırı anına ve saldırı mağdurlarına ait çeşitli görüntüler paylaşılmaktadır.

“Mahkeme kararı ile hakkında yayın yasağı da getirilen söz konusu görüntülere ilişkin paylaşımlar yoluyla menfur terör saldırısının amacına bilerek veya bilmeyerek hizmet edildiği değerlendirilmektedir.

“Bu itibarla, internette ve özellikle sosyal medyada yapılan ve hukuki sorumluluğu bulunan bu tür paylaşımlar (tweet, retweet vb.) konusunda vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstermesi beklenmektedir.

“Kamuoyunda infial uyandırma ve toplumu dehşete düşürmeye yönelik kasıtlı paylaşımlarda bulunanların yasal sorumlulukları bulunmaktadır.

“Söz konusu görüntüleri yayınlayarak veya paylaşarak terörizmin amacına hizmet edenler hakkında, milli güvenlik, kamu düzeni ve güvenliğinin korunmasına ilişkin mevzuat kapsamında ilgili kurumlar nezdinde her türlü yasal incelemenin takipçisi olunacaktır.”

Yayın yasağı getirilmişti

Dün saat 22.00 sularında Atatürk Havalimanı’ndaki intihar saldırısının ardından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, patlamaya ilişkin görüntülere yayın yasağı getirildiğini açıklamıştı.

Facebook Comments

Kategoriler Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *