Çocuklara yönelik siber tehditler depresyona sebep oluyor!

Çocuklara yönelik siber tehditler depresyona sebep oluyor!

Bir araştırmaya göre, siber saldırı, çocuklar için pek çok ailenin düşündüğünden çok daha büyük bir tehdit…

İnternet saldırılarının genç kurbanların çoğunun üzerindeki sonuçları ciddi sağlık ve sosyalleşme problemlerine sebep oluyor.

Siber zorbalık olarak da adlandırılabilecek tehditler; internetteki çocuk ve gençlerin karşılaşabildikleri, bilinçli gözdağı, zulüm veya suistimal anlamına geliyor. İlginç bir şekilde 8-10 yaş arası çocuklar, bu konuda ailelerinden daha bilinçliler. Çalışmaya göre çocukların %13’ü, ailelerinde %21’I siber zorbalığın zararsız olduğunu düşünüyor. Aynı zamanda ankete katılan çocukların %16’sı internet zorbalığından, gerçek hayat zorbalığından daha fazla korktuklarını dile getirirken; %50’si ikisinden de aynı derecede korkuyor.

İnternet tehditleri çocukların duygusal sağlığını ciddi anlamda etkilemiş durumda. Kurbanların %37’nin ailesi çocuklarında düşük özgüven bulunduğunu, %30’u çocuklarının okuldaki performanslarında düşüş gördüğünü, %28’I de çocuklarının depresyona girdiğini belirtiyor. Ek olarak ailelerin %25’i çocuklarının uyuma alışkanlıklarının bozulduğunu ve kabus gördüklerini söylüyor. Başka bir %26’sı çocuklarının diğer çocuklarla iletişimden kaçındıklarını fark ettiklerini dile getiriyor. %20’si ise çocuklarının anoreksi hastalığına yakalandıklarını belirtiyor.

Aynı şekilde endişelendirici bir başka sonuç ise, istatistiklerin çocukların %20’sinin internette başkalarının zorbalığa maruz kalmasına tanık olduklarını, üstelik bu vakaların %7’sinde zorbalığa ortak olduklarını göstermesi. Anket çocukların genelde siber tehdit kurbanı olduklarını ailelerinden sakladıklarını gösteriyor. Bu aileler için çocuklarını koruma görevini daha da zor hale getiriyor. Neyse ki onları korumak yine de imkansız değil.

Kaspersky Lab Tüketici Ticareti Başkanı Andrei Mochola: “Çocuklarımızı tehlikelerden koruma gayretindeyken, onların gerçek hayatta olduğu kadar internette de varlıklarının olduğunu unutmamalıyız. İnternetteki mevcudiyetleri onlar için gerçek hayatta olduğu kadar gerçek. Çocuklar internette sosyalleşiyor, yeni şeyler öğreniyor, eğleniyor ve maalesef hoş olmayan durumlarla karşılaşıyorlar. Siber tehdit çocukların internette karşılaşabilecekleri en tehlikeli şeylerden biri çünkü siber tehdit, psikolojilerinde negatif etki bırakabilir ve hayatlarının geri kalanında problemlere yol açabilir. Bu durumda en iyi çözüm çocuğunuzla konuşmanız ve çocuklarınızın sosyal ağ sayfalarında herhangi bir şüpheli değişim görmenizi sağlayacak ailesel koruma yazılımları kullanmanız” dedi.

 

Facebook Comments

Kategoriler Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *