En çok uluslararası patent başvurusu Huawei’den

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü, Huawei’nin en çok uluslararası patent başvurusu yapan küresel şirket olduğunu açıkladı.

Huawei, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (The World Intellectual Property Organization – WIPO), 16 Mart’ta yayınladığı, 2015’in ikinci yarısında, en çok patent başvurusu yapan global şirketlerin açıklandığı listede ilk sırada yer aldı. Huawei, 3.898 patent başvurusuyla (bir önceki yıla göre göre 456 adet daha fazla), Qualcomm, Samsung, Sony ve HP markalarını geride bıraktı.

Örgüt, gelen başvuruları, Uluslararası Patent İşbirliği Anlaşması (Patent Cooperation Treaty – PCT) standartlarına göre değerlendirirken, gerçekleştirilen patent anlaşmaları, bahsi geçen ürünlere ve tasarımlara, 148 ülkede patent koruması sağlıyor.

PCT kapsamındaki uluslararası patent başvuruları, 2015 yılında yüzde 1,7’lik artışla, 218.000’e ulaşarak, yıl bazında bir rekora da imza atılmış oldu. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü Genel Direktörü Francis Gurry, “Özellikle endüstriyel tasarım alanındaki uluslararası patent başvuruları, şirketlerin inovatif ürünler ortaya koyma noktasında geldikleri noktanın da önemli bir göstergesi niteliğinde” dedi.

2015’in İkinci Yarısında En Çok Patent Başvurusu Yapan Global Şirketler
(İlk 10 Şirket)

huawei-patent-basvurusu

Ek olarak, Uluslararası Patent Örgütü Huawei’nin, Avrupa Patent Ofisi’ne (EPO) başvuru yapan markalar arasında da dördüncü sıraya yükseldiğini açıkladı. Huawei, Avrupa Patent Ofisi’ne, 2015 yılında toplamda 1953 başvuru gerçekleştirdi. Dijital iletişim sektörü ise iki yıl üst üste 1.197 patent başvurusuyla, diğer endüstriler karşısında açık ara farkla önde olmayı sürdürdü.

Facebook Comments
Kategoriler Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *