GDO’lu gıdaların üzerine QR kod konululacak!

GDO’lu gıdaların üzerine QR kod konululacak!

Teknoloji yediğimiz yemeğin içinde gerçekten neler olduğunu bilmemize imkan sunacak. 

İnsanlar artık ne yediğiyle daha çok ilgili. Güvenli gıda tüketmek için ürün etiketlerini daha çok okuyor veya raflara gelene kadarki süreci dikkatle araştırıyor. Ama maalesef ürün etiketi sadece paketli gıdalarda mevcut. Meyve ve sebzelerin nasıl üretildiğine dair bilgiye ulaşmak çoğu zaman mümkün değil.

Mükemmel bir dünya düzeninden bahsedilirse her şey çeşit gıda etiketinde bütün şeffaflığı ile içeriği ve üretim sürecini, yani, aslında gerçekte ne yediğinizi bilmeniz mümkün. Bugün de şu bir gerçek ki bir çok firma ürettiği gıdanın etiketinde bazı içeriklere yer vermiyor.

Hem daha şeffaf hem de paketsiz gıdaları da kapsayan etiket talebi Amerika’da geçtiğimiz haftalarda sonuç verdi. Artık üreticiler genetiği değiştirilmiş ürünlere ait bu bilgiyi etikette belirtmek zorunda. Amerika Tarım Bakanlığı’nın iki yıldır detayları üzerinde çalıştığı bu düzenlemenin ardından GDO’su değişen ürünler etiketlerinde ya QR kod veya temsili bir sembolle belirtilecek. İki seçenek arasından üreticilerin tercihinin ise QR kodu olacağı tahmin ediliyor. Bu ise ilerde hem QR kod hem de onları okuyan uygulamaların kullanımının yaygınlaşacağı anlamına geliyor.

Facebook Comments
Kategoriler Gündem
Tags: GDO, QR

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *