Intel yapay zeka şirketi Nervana’yı satın aldı

Intel yapay zeka şirketi Nervana’yı satın aldı

Intel derin öğrenme (deep learning) alanında çalışan Nervana Systems’i satın aldığını duyurdu.

2014 yılında Kaliforniya’da kurulan Nervana Systems makine öğrenmesi alanında altyapı çözümleri sunuyor. Bu servisi “algoritmadan silikona kadar” optimize edilmiş olarak tanımlayan şirket yapay zekanın en önemli araştırma alanlarından birisinde faaliyet gösteriyor. Nervana’nın müşterileri, şirketin sağladığı bulut çözümlerini kullanarak kendi derin öğrenme platformlarını kurarak bunu kendi ürünleri entegre edebiliyor. Yapay zekanın derin öğrenme alanı görüntü tanıma ve büyük veri kümelerini anlamlandırmak için kullanılıyor.

Öte yandan Intel’in en çok dikkatini çektiğini düşündüğümüz konu Nervana’nın ASIC adını verdiği yapay zeka için tasarladığı mikroişlemci teknolojisi. Bu mikroişlemci derin öğrenme işlemleri için özel olarak tasarlanmış.

Satın alma ile birlikte Nervana’da çalışan 48 personel Intel ekibine katılmış olacak. Resmi olarak bir satınalma bedeli belirtilmese de rakamın 350 milyon doların üstünde olduğu tahmin ediliyor. Şu sıralarda yapay zeka teknoloji devlerinin yakından ilgilendiği bir alan ve geçtiğimiz hafta içinde Apple bir diğer yapay zeka şirketi olan Turi’yi satın aldığını duyurmuştu.

Facebook Comments

Kategoriler Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *