IoT’u bunamayla mücadelede kullanıyor

IoT’u bunamayla mücadelede kullanıyor

Mühendis Daniel Strabley,  Demans (bunama) hastalığına karşı Wally adında bir sistem geliştirdi.

Daniel Strabley’in asıl işi ABD’nin kitle imha silahlarından korunmasına yardımcı olmak. Kimyasal ve radyasyon tehditlerini önceden tespit eden sensörler ile etkileşen bir yazılım paketi üzerinde çalışan Strabley, sensörlerin karmaşık çalışma sisteminin ise kullanıcılar için anlaşılabilir olmasını sağlıyor. Bunun anlamı ise sensörlerin dilinden anlamaları için her türlü meslek ve eğitim grubundan kişinin bilgi düzeyine göre bir arayüz oluşturmak.

Strabley’in kitle imha silahlarının tespiti üzerine yaptığı çalışma aslında bunama hastalığındaki büyük babasına yardım etmek için yaptığı çalışmayla benzer bir fikri paylaşıyor. Burada da tıpkı diğer çalışmasında olduğu gibi değişen derecelerde zihinsel sorunlara sahip insanlara yardımcı olabilecek yazılımlar geliştiriyor ve iletişimi geliştirmek için Amazon’un IOT butonu gibi sensörler kullanıyor.

iot_alzheimercw

Daniel Strabley, Demenz (bunama) hastalığı olan Walter Remiger gibi hastalar yardım etmek için Wally adından bir sistem geliştirdi.

 

Strabley’in büyükbabası Walter Remiger patates yetiştiricisi ve çimento kamyonu şoförü olarak uzun yıllar çalışmış. Ancak sağlık sorunlarından dolayı bu sene başında St. Louis’deki  destekli yaşam tesisinde yaşamaya başlamış. Kısa zaman sonra zihinsel sorunlar baş göstermeye başlayınca Remiger için zamanı ve tarihleri takip etmek zor bir hal almaya başlamış. Reminger bu günlerde torunu Strabley’in kendisi gibi bunama yaşayanlar için geliştirdiği tablet yardımı ile hastalığıyla mücadele ediyor.

Strabley, Android tabletleri kullanırken gün içinde iletişim kurmak amacıyla çiftliğinden gelen fotoları kullanan basit bir saat oluşturmuş. İlaç hatırlatıcı, doktor randevuları, öğle ve akşam yemeği programı, Kardinal süreleri ve TV kanalları gibi bilgileri sisteme ekleyerek hastaların kullanımına hazır hale getiriyor. Kullanıcıların özelliklerine bağlı olarak yazılım, oyun oynama ve iletişimi kolaylaştıracak özelliklerle uygulamaları geliştirebiliyor. Tabletler, ziyaretçilerin isimlerini ve yüzlerini göstermek için bile tasarlanabilir.

Mühendis Strabley kurumsal, hükümet ve askeri müşteriler için, sensör entegrasyonu da dahil olmak üzere yazılım yelpazesini geliştiren bir şirket olan WWT Asynchrony Lab için çalışıyor. Strabley bu işi ilk başta ailesine yardım etmek için yapmasına rağmen bunun çok önemli ve çok anlamlı olduğunu söylüyor. Bugün yaptıkları işin teknolojiyi tanımayan insanlar için teknoloji üretmek anlamına geldiğini ekliyor.

Strabley’in kullandığı Amazon ‘Dash Düğmeleri’ plastik torba, deterjan gibi spesifik ürünlere bağlı kablosuz düğmeler. Kullanıcı bu ürünlerden biri bittiğinde düğmeye basıyor ve yeni sipariş otomatik olarak işleme konuyor. Strabley de Dash düğmesini kendi ihtiyaçları için kullanıyor.

Nesnelerin İnterneti nedir?

Nesnelerin İnternet’i (Internet of Things, kısaca IoT), fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağıdır. Nesnelerin tekil anahtar (unique identifier) ile işaretlenerek İnternet altyapısı üzerinden birlikte çalışabilmesi ve bu sayede küçük parçaların toplamından daha büyük değerler oluşturulması öngörülmüştür.

Amerikan Federal Ticaret Komisyonu nesnelerin İnternet’ini “günlük kullanımımızda olan nesnelerin İnternet’e bağlanıp veri gönderip alması kabiliyeti” olarak tanımlamıştır.

 

 

Facebook Comments

Kategoriler Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *