iPhone 7’lerden hangisi daha çok satıyor?

iPhone 7’lerden hangisi daha çok satıyor?

Apple’ın en yeni akıllı telefon modelleriyle ilgili gelen ilk satış verilerine göre ilk defa büyük ekranlı bir iPhone modeli, normal modeli geride bırakıyor.

Apple’ın en yeni akıllı telefon modelleriyle ilgili gelen ilk satış verilerine göre büyük ekranlı olan iPhone 7 Plus, küçük kardeşinden daha fazla satışa ulaştı.

Yeni iPhone modelleri siparişe açılalı henüz birkaç gün geçti. ABD özelinde ilk 48 saatte verilen online iPhone 7 ön siparişlerini takip eden Slice Intelligence, toplam siparişin yüzde 55’inin 5,5 inçlik iPhone 7 Plus modeli için verildiğini açıkladı. Kalan yüzde 45’lik dilimde ise tahmin edileceği üzere 4,7 inç ekranlı iPhone 7 satın alındı. Veriler isabetliyse, Apple’ın ilk defa büyük ekranlı bir iPhone’u piyasaya sürdüğü (iPhone 6 Plus) 2014 yılından bu yana ilk defa Plus model, normal modeli geride bırakıyor.

Slice tarafından yapılan açıklamaya göre, iki yıl önce çıkan iPhone 6 ve 6 Plus arasında yüzde 65’e yüzde 35’lik bir oranlama vardı ve insanlar küçük ekrana yöneliyordu. Geçtiğimiz yıl bu fark küçüldü ve 6S yüzde 59, 6S Plus yüzde 41 oranında tercih edildi. Bu yıl ise ilk belirlemelere göre Plus modeli öne geçti.

iphone-satislari-cw

Elbette bu noktada Slice Intelligence verilerinin kapsamlı olmadığını hatırlatmakta fayda var: Şirket bu istatistikleri, yaklaşık 4 milyon ABD tüketicisi üzerinde yaptığı örneklemeyle hesaplıyor. Bu kişiler Slice’ın hizmetlerine ya da uygulamalarına katılan kullanıcılardan oluşuyor. Aynı şekilde Slice’ın teknolojilerini lisanslayan iş ortaklarının da verilerine erişim sağlanıyor. Slice onaylı kullanıcıların e-postalarında online sipariş ve fatura bilgileri bulunan mesajları belirleyerek veri setine ekliyor.

Apple, iPhone modelleri arasındaki satış oranını açıklamamayı tercih ediyor. Benzer şekilde diğer donanımları için de detay vermekten kaçınıyor, her çeyrek yapılan bilanço açıklamalarında tüm iPhone modelleri tek bir satış rakamıyla temsil ediliyor.

Slice’ın verilerinde yer alan bir diğer veri ise yeni Siyah ve Simsiyah (Jet Black) renk seçeneklerinin en çok tercih edilen renkler olduğunu gösteriyor. Daha önce renk konusunda lider son iki yıldır Uzay Grisi idi. iPhone 7 ve 7 Plus siparişlerinin yüzde 46‘sı Siyah renk, yüzde 23‘ü ise Simsiyah renkle satın alındı.

Facebook Comments

Kategoriler Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *