“istanbul” internet uzantısı oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu arasında yapılan anlaşma ile “istanbul” ve kısa kodu “ist” internet uzantısı oldu.

Bundan böyle ibb.gov.tr adresine ibb.istanbul ya da ibb.ist yazılarak ulaşılabilecek. İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu Başkan Yardımcısı David Olive, “Bu İstanbul için küresel ekonomide yer alma fırsatı, bugün saat 16: 00 itibariyle başlıyor. Yakında herkes İstanbul’u bilecek”dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da proje hakkında bilgi verdi. Giderek yoğunlaşan bir dünyada, İstanbul’un bugün milli bir ad olarak ortaya çıktığını söyleyen Topbaş, “Bir milli marka ortaya çıktı. Sıradan bir iş değil. İnovatif bir iş”dedi. Artık Türkiye’de ve bütün dünyada istanbul ve ist uzantılarının kullanılabileceğini belirten Topbaş,”İstanbullular bunun gururunu yaşayacaklar. ‘İyi ki istanbul markası olarak varız’ diyecekleri bir adamı attık. Bu adım, ne kadar inovatif düşündüğümüzü göstermektedir. İnternet İstanbul’dan başlayacak, burada metro yaparsınız kentli kullanır. Yaptığımız bu marka bütün dünyada kullanılacak bir marka” diye konuştu.

“Mart sonrası kamu kurumlarına açılıyor”

“İstanbul” ve “ist” internet alan uzantılarını kullanmak isteyen markalar için ilk olarak tescilli dünya markalarının başvuruları alınacağını söyleyen Kadir Topbaş, “Mart sonrası kamu kurumlarına açıyoruz. Kamu kurumları, dernek ve vakıflar girebilecek. Ardından 10 Mayıs’tan sonra bireysel başvurular alınacak. Bunu medya anonim şirketimiz yürütecek. Onun için de önemli bir gelir kaynağı olacak” dedi. Topbaş ilerleyen zamanlarda da bireysel başvuruları alacaklarını sözlerine ekledi.

 

Facebook Comments

Kategoriler Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *