MAC kullanıcıları dikkat!

MAC kullanıcıları dikkat!

Mac kullanıcılarının risk altında olduğu duyuruldu. Mac işletim sistemlerine darbe vuran zararlı yazılımların en sonuncusu EasyDoc Converter isimli bir dosya dönüştürme programı oldu.

Comodo, Mac kullanıcılarının da tehlikede olduğunu duyurdu.  EasyDoc Converter kendini dosya dönüştürme yeteneğine sahip bir program olarak tanıtıyor ancak ne dosya dönüştürüyor ne de başka bir gerçek bir işlev görüyor. Sadece bir komut dizisinden ibaret olan program, Backdoor. MAC. Eleanor (Arka kapı) adıyla da bilinen bir zararlı yazılım sistemi içeriyor. Bu arka kapı, hackerların Mac zararlı yazılımı işletim sistemine, web kamerasına, shell execution ve dosya gezginine tam erişim sağlamasına izin veriyor.

Bir dizi kötü amaçlı bileşen bilgisayarınızda!

Siber suçlular, bu zararlı uygulamayı yaratmak için Platypus aracını kullandılar. Zararlı uygulama yürütüldüğünde, ‘sürükle ve bırak’ biçimindeki tipik bir dosya dönüştürücüsünü andıran bir ekran görüntüleniyor, ama bu ekran herhangi bir işlevsellik içermiyor. Zararlı yazılım, bilgisayar açıldığında bir Tor Gizli Servisi, bir Web Servisi (PHP) ve bir PasteBin Ajanı olmak üzere bir dizi kötü amaçlı bileşeni bilgisayara yüklüyor.

Mac zararlı yazılımı sistemin bir parçası veya sisteme bağlı olan web kameralarının kontrolünü de ele geçiriyor. Bu da video ve görüntüleri almasına ve sistemin galeri uygulamasındaki imgeleri görüntülemesine olanak tanıyor. Ajan bileşeni siber suçlunun shell script yürütmesine ve bilgisayardaki video ve resimler dahil dosyaları ele geçirmesine yardımcı oluyor.

Mac’i zararlı yazılımlardan nasıl koruyacaksınız

*Sadece Apple mağazasından veya diğer güvenilir mağazalardan gelen uygulamaları yükleyin

*Uygulamayı kimin yayınladığını kontrol edin.

*Baştan yasaklı (default-deny) teknolojisi, otomatik sandbox filtreleme ve gerçek zamanlı antivirüs taraması kullanan etkili bir antivirüs yükleyin.

*Uygulamaları indirirken sağduyulu olun.

*Mac OS ve antivirüs çözümlerinizi hep güncel tutun.

 

Facebook Comments

Kategoriler Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *