Mediterra Capital, Logo Yazılım hisselerini sattı

Mediterra Capital, Logo Yazılım hisselerini sattı

Mediterra Capital, Logo Yazılım hisselerini 413 milyon büyüklüğündeki pay satışı yoluyla kurumsal nitelikli yatırımcılara sattı.


Türkiye’de Kasım 2014’ten bu yana başarıyla gerçekleştirilen ilk uluslararası yatırımcılara yönelik pay satışı, uluslararası yatırımcıların Türkiye pazarına yeniden dönüşünü başlattı. Yüksek talep nedeniyle planlanandan %20 daha fazla pay satışı yapıldı. Yabancı yatırımcılar, hisselerin %85’ten fazlasını satın aldı ve işlem sonrası Logo Yazılım’ın halka açıklık oranı %22,5’ten %58,5’e yükseldi. Mediterra Capital, Logo Yazılım’da %5 hissesini koruyarak şirketin çeşitli büyüme alternatiflerini desteklemeye devam edecek.

Mediterra Capital tarafından yönetilen fonlar, 2013 yılında Logo Yazılım hissedarı olduktan sonra, 7 şirket satın alması ve birleşmesi yaptı, 2 adet ortak girişim kurdu. Logo Yazılım’ın ilk satın alması, pazardaki diğer büyük firma olan Netsis ile başladı, Logo Yazılım’ın mevcut ürünlerini tamamlayıcı nitelikte ürünleri bulunan beş yerel şirketin daha satın alınmasıyla devam etti. Ayrıca Türk KOBİ firmalarına katma değerli hizmetler sunabilmek için FIGO adında ortak girişimi olan bir ticaret bilgi platformu kurdu. 2016 yılında Logo Yazılım, Romanya’daki ERP marketinin lider oyuncusu TotalSoft şirketinin %100 hissesini satın alarak ilk sınır ötesi işlemini gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra bölgesel lider olma stratejisinin bir parçası olarak Hindistan’da da bir ortak girişim kurdu.

Son 5 yılda, Logo Yazılım’ın satışları yıllık %43 büyürken, tekrar eden gelirlerin toplam gelir içerisindeki payı %4’ten %48’e yükseldi ve hisse başına getirisi yıllık %57 büyüdü.

 

Mediterra Capital’in ortaklarından Orhan Ayanlar, işlemle ilgili şunları söyledi: “Bu işlem doğru yönetilen ve doğru anlatılan Türk şirketlerine yabancı yatırımcı iştahının en net göstergesi oldu. Logo Yazılım’ın ulaştığı başarıyı gözlemlemekten gurur duyuyoruz ve Logo Yazılım’ın kurucu ortağı Tuğrul Tekbulut ile birlikte şirketi daha büyük başarılara taşımayı ve önümüzdeki yıllarda bölgesel varlığımızı arttırmayı hedefliyoruz. Ayrıca, nitelikli yatırımcılara arz yolu ile gerçekleştirilen bu başarılı satış işleminin Türkiye’de yatırım yapmak isteyen girişim sermayesi şirketlerine cesaret vereceğini ve yatırımların artarak devam edeceğini umuyoruz. Biz, Mediterra Capital olarak önümüzdeki 4 yılda 10 şirkete 250 milyon Avro yatırım yapmayı planlıyoruz.”

Facebook Comments

Kategoriler Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *