NetApp yeni flaş ve hibrit depolama ürünlerini tanıttı

NetApp yeni flaş ve hibrit depolama ürünlerini tanıttı

NetApp Kuzey EMEA ve MEEAR Bölgesinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gos Hein van de Wouw ve NetApp Türkiye Genel Müdürü Behçet Yumrukçallı bugün yaptıkları basın toplantısında NetApp’ın yeni ONTAP 9 yazılımı ile flaş ve hibrit depolama ürünleri hakkında bilgi verirken sektördeki genel durumu da değerlendirdiler.

Günümüzde kurumsal uygulamaların artık yüksek performanslı depolama ihtiyaçlarına çok daha fazla ihtiyaç duyduğunu vurgulayan NetApp yetkilileri bu ihtiyacı karşılamak için geliştirdikleri yeni teknolojiler hakkında bilgi verdi.

NetApp’ın üst düzey yöneticileri; 10 dakika içerisinde kurulan yeni depolama sistemleri, ONTAP 9 yazılımı ve FlashAdvantage 3-4-5 programının gelişi ile Türkiye’deki şirketlerin; daha fazla basitlik, esneklik ve maliyet tasarrufu elde edeceği bilgisini verdi.

Toplantıda depolama ve yedekleme alanında dünyada ve NetApp’ta yaşanan son gelişmeler hakkında bilgi veren Gos Hein van de Wouw, günümüzde kurumsal uygulamaların artık yüksek performanslı depolama ihtiyaçlarının çok daha fazla arttırdığını vurgulayarak, “BT karar vericilerinin dörtte üçünden fazlası flaşa yatırım yapma konusunda bilgi sahibi. Bu bilginin en yüksek olduğu yer ise büyük kurumlar. EMEA bölgesinde her beş şirketten birisi flaştan yararlanmayı planlıyor ve neredeyse yarısı da hâlihazırda bu teknolojiyi kullanmaya başlamış durumda.” dedi.

Yaptıkları araştırmaların işletmelerin yüksek performanslı uygulamalara duyduğu talebin yüksek olduğunu gözler önüne serdiğinin altını çizen ve Gos Hein van de Wouw, NetApp’ın flaşın sunduğu avantajlar ile ilgili eğitici faaliyetlerini artırmayı ve EMEA bölgesinde daha çok işletmenin flaşın sunduğu fırsatlardan faydalanmasına yardım etmeyi hedeflediğini de belirtti.

Gos Hein, “NetApp, ölçeklenebilir, hızlı ve verimli yeni nesil veri merkezlerine ihtiyaç duyan müşterilerine endüstrinin en geniş All-Flash çözümlerini sunuyor. NetApp flaş portföyü aralarında performans uygulamaları, sanallaştırılmış altyapı ve bulut benzeri altyapılar olmak üzere şirketlerin altyapılarından en iyi sonuçları almalarına yardımcı oluyor.” şeklinde konuştu.

25 yıllık inovasyon

Konuşmasında 25 yıldır sürdürdükleri inovasyonun bir sonucu olarak geliştirdikleri flaş portföyünün bugün hibrit buluttan entegre hiper-birleşik çözümlere ve yazılım tanımlı depolamaya kadar birçok teknolojiye güç verdiğini belirten Gos Hein sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Geliştirdiğimiz all-flash çözümleri, uygulamaların tepki hızını 20 kata kadar artırarak ve alandan 30 kata kadar daha fazla tasarruf sağlayarak müşterilerimizin ticari faaliyetlerini kesintisiz yapmalarını sağlıyor.”

Araştırma şirketi Gartner’in, “2016 Gartner Magic Quadrant” araştırmasında NetApp’ı vizyonerliği ve bunu hayata geçirme konusundaki yeteneği nedeniyle Solid-State Arrays alanında lider ilan ettiğini de hatırlatan Gos Hein, “Bu araştırmada lider olarak ilan edilmiş olmamız, NetApp’ın müşterilerinin flaşa geçişini başarılı bir şekilde sağladığının bir kanıtı. Öncelikli iş yükleri için flaş, sabit disklerin yerini aldıkça, all-flash serisi çözüm portföyümüz sayesinde elde ettiğimiz ticari sonuçlarımız nedeniyle, hem mevcuttaki hem de gelecekte ortaya çıkacak rakiplere karşı kazanıyor ve kazanmaya devam edeceğiz.” dedi.

“Basitlik dijital dönüşümün anahtarı”

Toplantıda söz alan NetApp Türkiye Genel Müdürü Behçet Yumrukçallı ise NetApp’ın yeni ONTAP 9 yazılımının Türkiye’deki şirketlere getireceği faydalara değindi. Ciddi tasarruf sunan flaşın ve bulutun kapasitesini sistemlerine dâhil etmekte zorlanan şirketlerin, ONTAP 9 işletim sistemi sayesinde, bu teknolojileri az bir BT kaynağı ile kolayca kurabileceği müjdesini verdi.

“Basitlik günümüzde dijital dönüşümü mümkün kılan bir anahtar. Yeni yazılım ve flaş ürünlerimiz ile hibrit bulutta veri yönetimini basitleştiriyor, performansı artırıyoruz. NetApp’ın yeni ONTAP yazılımı ve flaş sistemleri hibrit buluta dönüşümde müşterilere mevcut ve gelecekteki BT mimarileri arasında köprü kurmaları için bir yol sunuyor. ONTAP 9; flaşın maliyetini düşürüyor, maliyet avantajlı yazılım kullanım modeli sunuyor ve disk, flaş, bulut kaynakları genelinde veri yönetimine standardizasyon getiriyor. Kısacası bu yazılım, şirketlere gerçek anlamda ekonomik bir değer katıyor.” diyen Yumrukçallı, ONTAP 9 ile iş ortaklarının ve müşterilerinin ticari başarılara imza atmalarına yardımcı olduklarını ifade etti.

“10 dakika içerisinde basit bir şekilde kurulan yeni sistemler”

NetApp’ın bu amaçla ayrıca BT’lerini dönüştüren müşterilerine rakipsiz bir ölçeklenebilirlik, hız ve veri hizmeti sunmak için ONTAP’ın güç verdiği endüstrinin öncü portföyü all-flash ve hibrit ürünlerini de yenilediğini belirten Yumrukçallı, yeni ürünleri hakkında şu bilgileri paylaştı: “AFF A700 all-flash sistemimiz yüksek performans ve esnek konfigürasyon için tasarlanırken AFF A300 all-flash sistemimiz orta seviye all-flash konfigürasyonları için optimize edildi. Bu yeni sistemler NetApp’ın bir önceki sistemlerine kıyasla yarı gecikme süresinde iki kata kadar daha fazla performans sunuyor. 10 dakika içerisinde basit bir şekilde kurulan sistemler büyük bir servis kapasitesine ve çoklu-stream-yazma (MSW) ile 15TB SSD desteğine sahip. FAS2650, FAS2620 ve kurumsal iş yükleri için FAS8200 sistemlerimizin de yer aldığı yeni hibrit sistemlerimiz, KOBİ’ler için optimize edildi. Bu yeni FAS sistemleri, NetApp’ın önceki sistemlerine kıyasla performansı %200’e varan seviyede artırarak ve akıllı önbellekleme NVMe NetApp Flash Cache™ teknolojisini kullanarak hızı ve tepkimeyi çarpıcı biçimde artırıyor. Ayrıca işletmelerin kritik iş yükleri için geliştirdiğimiz yeni FAS9000, müşterilerimizin bir sistemi 14PB’ye, bir cluster’ı ise 172PB’ye kadar kolayca ölçekleyebilmesini saplıyor. Bu kapasite sayesinde müşteriler, hem mevcut ihtiyaçlarını doğru boyuttaki çözümler ile karşılarken hem de gelecek için büyüme seçeneğine sahip oluyor.”

FlashAdvantage 3-4-5 ile flaş teknolojisine geçiş hiç olmadığı kadar basitleşiyor

Konuşmasında NetApp’ın yeni başlattığı FlashAdvantage 3-4-5 programı hakkında da bilgi veren Yumrukçallı, “NetApp olarak endüstrinin 4:1 oranında verimlilik kazanımı sağlayan ilk ve tek programı olan FlashAdvantage 3-4-5 programını hayata geçirdik. Bu program tüm müşterilerimizin flaşa geçişini basitleştirirken uygun maliyet ve düşük risk sunuyor. Şirketlerin daha fazla performans, ölçeklenebilirlik ve elverişlilik elde edebilmesi için flaş kullanmalarına yardımcı oluyoruz. ONTAP 9, 15TB SSD’ler ve FlashAdvantage 3-4-5 programının gelişi ile bu müşterilerimiz; daha fazla basitlik, esneklik ve maliyet tasarrufu elde edecek ve BT’nin ticari değerini artıracak sağlam temeller atacak.” dedi.

 

Facebook Comments

Kategoriler Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *