NetApp’ın yeni yazılımı IT dönüşümüne yardımcı oluyor

NetApp’ın yeni yazılımı IT dönüşümüne yardımcı oluyor

NetApp, ONTAP 9 yazılımını herkese açık bulut sistemi Microsoft Azure desteği ile yeni iş yüklerini kapsayacak şekilde genişletirken yeni flaş ve hibrit depolama ürünlerini de piyasaya sürdü.

NetApp yeni ONTAP yazılımını, flaş sistemlerini duyururken herkese açık bulut desteğini genişleterek müşterilerinin hibrit bulut içerisinde verilerinden elde ettiği değeri en yüksek seviyeye çıkarmalarına yardımcı oluyor.

Yeni ürünler, müşterilerin BT’lerini dönüştürmelerine de oldukça yardımcı oluyor. Başarılı BT dönüşümleri; hızlı sonuç almak ve büyüme önündeki bariyerleri ortadan kaldırmak için veri siloları ile otomatik işlemleri entegre ediyor. NetApp’ın açıklamasında yer alan diğer önemli noktalar:

• NetApp ONTAP 9 yazılımına gelen güncellemeler ile şirketin zengin veri hizmetleri dahili şifreleme ile daha güvenli hale getirilirken devasa boyutlarda ölçeklenebilir yüksek performanslı NAS konteynırları destekleniyor ve kurumsal uygulamalar için “provisioning” teknolojisi basitleştiriliyor.

• Flaş ile optimize edilmiş altı yeni depolama ürünü duyuruldu. Bu ürünler içerisinde daha kolay kurulum ve servis kapasitesine sahip endüstrinin en hızlı birleşik sistemleri ve yüksek ölçeklenebilir hibrit flaş ürünler de yer alıyor.
• ONTAP Cloud seçenekleri mevcutta var olan herkese açık bulut AWS desteğine ek olarak herkese açık bulut sistemi Microsoft Azure desteği ile genişletildi.

Bunlara ek olarak, NetApp endüstrinin lider bağlantı seçeneklerini destekleyerek flaş için veri merkezlerini optimize etme konusunda öncülük de yapıyor.

ONTAP 9 yazılımındaki yeni özellikler şunları da içeriyor:
• NetApp ONTAP FlexGroup, devasa boyutta ölçeklenebilir. Yüksek performanslı NAS konteynır; EDA, ileri teknoloji, petrol ve doğalgaz, medya ve eğlence endüstrilerindeki yeni nesil uygulamalar için ideal. FlexGroup, müşterilerin tek bir konteynırı 20PB’ye ve 400 milyar dosyaya kadar ölçeklendirmesine imkan veriyor.
• NetApp Volume Encryption, AFF, FAS veya ONTAP Select sistemleri genelinde bulunan her türden sürücüde yer alan veriler için granül, hacim-düzeyinde, yazılım tabanlı şifrelemeyi kendinden şifrelemeli disklere ihtiyaç duymadan sunuyor.

• Microsoft Azure için ONTAP Cloud desteği. Azure içerisinde çalışan ONTAP Cloud yazılım tabanlı bir depolama olup müşterilerin gelişmiş ONTAP veri servislerini, kendi bulut verilerini verimli bir şekilde paylaşmak, taşımak, korumak ve yönetmek için kullanmasını mümkün hale getiriyor. Müşteriler artık Azure bulut servislerini kendi kurumsal veri yapılarına entegre ederek altyapılarında çok daha büyük bir esnekliğe sahip olabiliyor.
• ONTAP Select artık all-flash emtia sunucularını da destekliyor.

NetApp ayrıca BT’lerini dönüştüren müşterilerine rakipsiz bir ölçeklenebilirlik, hız ve veri hizmeti sunmak için ONTAP’ın güç verdiği endüstrinin öncü portföyü all-flash ve hibrit ürünlerini de yeniledi. Yeni özellikler ve yetenekler den bazıları:

• AFF A700 all-flash sistemi; yüksek performans ve esnek konfigürasyon için tasarlanırken AFF A300 all-flash sistemi orta seviye all-flash konfigürasyonları için optimize edildi. Bu yeni sistemler NetApp’ın bir önceki sistemlerine kıyasla yarı gecikme süresinde iki kata kadar daha fazla performans sunuyor. 10 dakika içerisinde basit bir şekilde kurulan sistemler büyük bir servis kapasitesine ve çoklu-stream-yazma (MSW) ile 15TB SSD desteğine sahip.

• FAS2650, FAS2620 ve kurumsal iş yükleri için FAS8200 sistemlerinin de yer aldığı yeni hibrit sistemler, küçük ve orta ölçekli işletmeler için optimize edildi. Yeni FAS sistemleri, NetApp’ın önceki sistemlerine kıyasla performansı %200’e varan seviyede artırarak ve akıllı önbellekleme NVMe NetApp Flash Cache™ teknolojisini kullanarak hızı ve tepkimeyi çarpıcı biçimde artırıyor.

• İşletmelerin kritik iş yükleri için yeni FAS9000, müşterilerin bir sistemi 14PB’ye bir cluster’ı ise 172PB’ye kadar kolayca ölçekleyebilmesini saplıyor. Bu kapasite sayesinde müşteriler, hem mevcut ihtiyaçlarını doğru boyuttaki çözümler ile karşılarken hem de gelecek için büyüme seçeneğine sahip oluyor.
• 12Gb SAS-3 depolama bağlantısına ek olarak lider bağlantı 32Gb Fibre Channel ve 40Gb Ethernet bağlantısı da endüstride ilk kez destekleniyor ve böylece altyapılar flaş için optimize ediliyor.
• AFF A700 ve FAS9000’un akıllı modüler tasarımı güvenirliği, kullanılabilirliği ve işlerliği artırırken gelecekteki yükseltmeler için basitlik sunuyor.

NetApp’ın Türkiye Genel Müdürü Behçet Yumrukçallı, “Basitlik günümüzde dijital dönüşümü mümkün netapp_behcet_yumrukcalli-cwkılan kilit öneme sahip bir özellik. NetApp’ın yeni ONTAP yazılımı ve flaş sistemleri hibrit buluta dönüşümde müşterilere mevcut ve gelecekteki BT mimarileri arasında köprü kurmaları için bir yol sunuyor.” şeklinde konuştu.

Broadcom Limited’ın Emulex Bağlantı Departmanı Genel Müdürü Jeff Hoogenboom ise şunları söyledi: “NetApp, endüstrinin ilk Gen 6 32Gb destekli depolama ürünü ile endüstriye öncülük ederek müşterilerin HBA, switch ve NetApp depolama ürünlerinden oluşan uçtan uca 32Gb Fibre Channel (32GFC) çözümünü kurmasını mümkün hale getiriyor. NetApp’ın bu açıklaması all-flash ürünlerini kullanan modern veri merkezlerinin daha hızlı uçtan uca Fibre Channel ağlarını ihtiyaç duyduğu gerçeğini bir kez daha kanıtladı. NetApp’ın yüksek performanslı all-flash ürünleri için Broadcom’un Emulex 32GFC HBA’larını tercih etmesinden mutluluk duyuyoruz.”

Brocade’in Depolama Ağlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Jack Rondoni de değerlendirmesinde, “Flaş teknolojisi depolamada inovasyonun hızını artırıyor. NetApp’ın 32Gb Gen 6 Fibre Channel flaş sistemleri depolama performansı için endüstride yeni bir ölçüt yaratıyor. NetApp’ın flaş ile optimize edilmiş depoma ürünleri ve ONTAP yazılımı Brocade Gen 6 Fibre Channel çözümleri ile birlikte yeni nesil veri merkezleri için uygulama altyapılarına benzersiz bir performans ve kullanılabilirlik katıyor.” dedi.
CDW’den Çözüm Mimarı Takımı Lideri Troy Brick- Margelofsky açıklamasında, “Müşteriler, dijital çağda BT organizasyonlarını dönüştürmek için yardıma ihtiyaç duyuyor. Veri ise başarılı bir dönüşümde kritik öneme sahip. NetApp ile birlikte müşterilerimize kendi müşterilerinin memnuniyetlerini artırmaları, pazara hızlı girmeleri ve ticari inovasyonlar yapmaları için verilerinin tam değerini fark etmelerine yardımcı oluyoruz.” dedi.
Samsung Semiconductor’dan Bellek Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jim Elliott ise değerlendirmesinde şunları ifade etti: “Uygulamalar, büyük miktardaki verileri tam verimlilik ile işlemek için optimum depolamaya ihtiyaç duyuyor. Samsung’un gelişmiş 3D V-NAND tabanlı SSD portföyü ve çözümleri NetApp’ın ONTAP 9 yazılımı ve flaş teknolojisi ile bir araya gelerek depolamada gerekli olan hızları karşılamak için güçlü bir yaklaşım ortaya koyarken bu yolda performans ve verimliliğin önündeki engelleri de ortadan kaldırıyor.”

Facebook Comments
Kategoriler Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *