SharePoint Server 2016 hakkında bilmeniz gerekenler

Kullanıma sunulan en yeni ve en iyi on-premise uygulamalarından birisi olan SharePoint Server 2016 konusunda bilmeniz gereken en önemli 7 konu.

SharePoint Server 2016’nın deneme sürümü kullanıcılara sunuldu. Microsoft’un ortak çalışma ürünleri konusunda bu yıl piyasaya sürülmesi planlanan amiral gemisinin, en son RTM sürümünün yayınlanmasının ardından bu yıl içerisinde piyasada olması bekleniyor. Bu süreç öncesinde her CIO’nun SharePoint Server 2016 konusunda bilmesi gereken detayları sizler için derledik.

  1. SharePoint Server 2016 yerinde (on-premise) olarak sunulacak şekilde tasarlanan en son SharePoint sürümü olabilir

Verilen mesajlar ve ipuçları doğrultusunda 2016 yılında yayınlanacak sürüm sonrasında SharePoint’in yazılım devi olan Microsoft’un SharePoint konusunda edindiği birikim ve kazanımları farklı bir şekilde kullanıcılara sunabileceğini söylemek mümkün. Bundan sonraki süreçte SharePoint’in kullanıcılara sunulduğu yeni platform bulut ortamı olabilir.  Kısacası, SharePoint’in sunulan “önce bulut” felsefesinin “sadece bulut” felsefesine dönüşmesi söz konusu olabilir.

Microsoft her zaman için “çalışmış olduğumuz sürüm dışında gelecek sürümlerle ilgili konuşmayı tercih etmeyen” bir yaklaşımı benimsemiş olmasına karşın SharePoint Server 2016’nın bu yıl yayınlanacak sürümünde hala net olmayan detaylar bulunuyor. Microsoft, yayınlanacak sürümde Office 365 ile hangi özelliklerin sunulacağı, kullanılacak sunucularda hangi tür özelliklerin yönetileceği yönünde pek fazla detay vermeden herkesi SharePoint 2016 servisine dahil etme yönünde çaba ortaya koyuyor gibi görünüyor. Fakat SharePoint 2016 konusunda pek fazla detayın verilmiyor olması Microsoft’un SharePoint Online servisini SharePoint’in geleceği olarak gördüğü konusunda net fikir vermediğini söylemek mümkün. Buna karşın ilerleyen süreçte SharePoint Online’ın paket veya sürüm olarak sunulması muhtemel görünüyor görünüyor. Planlamalarınızı bu yönde yapmayı ihmal etmemelisiniz.

  1. Küçük işletmelerin veya departmanların kullanımı için SharePoint’in ücretsiz sürümü sunulmayacak

Daha önceki süreçte SharePoint’in SharePoint Foundation veya Windows SharePoint Services gibi isimlerle sunulan, işlevsellik bakımından yeterli özellikler sunulan kurulumu için ücret gerekmeyen bir sürümü sunuluyordu. Gelişmiş veri tabanı desteği, kimlik yönetimi entegrasyonu, Excel Services gibi bazı kurumsal özelliklerden yoksun bu sürüm sınırlı doküman yönetimi ve ortak çalışma ihtiyaçları için güvenilir bir seçenek olarak kullanılabiliyordu.

Bu özelliklere sahip ücretsiz bir sürümün var olması küçük ölçekteki şirketler ve ofisler için SharePoint uygulamasının sunduğu imkanlardan herhangi bir kurumsal dağıtıma tabi olmayarak on binlerce dolar para harcamadan faydalanma imkanı sunuyordu. Hatta üniversitelerdeki küçük birimler ücretsiz olarak sunulan bu SharePoint sürümünü çalışma yapılarından dolayı kullanması yaygın olarak görülen bir durumdu. Fakat önümüzdeki süreçte SharePoint kullanmak için Microsoft’a Office 365 üzerinden ödeme yapmanız veya SharePoint Server 2016 lisansı satın almanız gerekecek.

  1. Excel Services artık yok, Excel işlevleri için Office Online Server kullanmanız gerekiyor

Pek çok organizasyon Excel Services tarafından sunulan işlevleri SharePoint üzerinden kolayca Excel tabloları oluşturmak ve web tarayıcısı üzerinden içeriklerin görüntülenmek ya da düzenleme amacıyla kullanılmakta idi. Bu durum özellikle organizasyon dışından herhangi bir Excel tablosunu indirme, görüntüleme, düzenleme ve kaydettikten sonra kontrol etme durumundaki kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyordu. Hatta daha karmaşık dağıtım gerektiren zengin iş zekası özelliklerinde bu altyapının kullanılabilirken bu özellik son SharePoint sürümü ile ortadan kaldırılması söz konusu. Yeni sürümde web tarayıcısından Excel erişimi ayrı bir lisansa tabi olacak. Göz ardı etmemeniz gereken nokta yeni SharePoint sürümünde Excel Services işlevselliğini kullanmaya devam etmek istiyorsanız Office Online Server için bütçe ayırmanız dağıtım planı oluşturmanız gerekiyor.

  1. SharePoint yönetiminin komut istemi ile gerçekleştirilen yönetimi PowerShell altyapısı ile sunulacak

STSADM, 2007 ve 2010 günlerinde pek çok SharePoint komut satırı ile yönetiliyorken SharePoint Server 2016’nın yayınlanmasıyla ortadan kalkıyor. Daha önceleri kullanılan STSADM altyapısı SharePoint Central Administration web sitesinde yer alan yönetim komutlarının DOS ortamındaki karşılığı olma niteliği taşıyordu. Neyse ki, Microsoft tarafından yayınlanan son SharePoint sürümlerinde yöneticilerin tercihine göre PowerShell desteği sunuluyor. Sunulan destekte SharePoint PowerShell modüllerinin pek çok özellik ve kapsamla gelmesi Office 365 veri merkezleri ile yapılan SharePoint Online dağıtımlarının PowerShell ile kontrol edilmesi yönündeki özellikleri beraberinde getiriyor. Söz konusu altyapı yöneticilerin komut istemi konusundaki ihtiyaçlarına karşılık vereceğinden bu yöndeki ihtiyaçların PowerShell üzerinden karşılanacağını söylemek mümkün. Fakat bu değişimin STSADM olarak adlandırılan dağıtım altyapısının kullanıldığı organizasyonlarda yeniden değerlendirme yapılmasını gerektirecek.

  1. SharePoint 2016’ya taşınmak sürecindeki detayları kullandığınız sürüm belirleyecek

Eğer zamanın çok gerisinde değilseniz, örneğin SharePoint dağıtımınız 2013 sürümüne aitse, 2016 yılında yayınlanacak olan sürüme geçişiniz pek fazla problem olmayacaktır. 2013 sürümünüz için uygun bir yükseltmeyi tüm sitelerinizin ve kütüphanelerinizi 2013 sürümüyle uyumlu olduğunu kontrol ederek yeni sürüme geçiş yapabilirsiniz. Ancak SharePoint 2010 sürümünü kullanıyorsanız tüm içeriğinizi SharePoint Server 2016 dağıtımına uygun şekle dönüştürmeniz gerekecektir. Eğer bu kategoriye giriyorsanız Office 365’e ya da yeni SharePoint sürümüne geçiş yapmak için dışarıdan destek alma seçeneğini değerlendirmeniz muhtemeldir. Eğer geçiş sürecini kendi imkanlarınızla tamamlamak istiyorsanız Microsoft tarafından her iki senaryo için sunulan farklı araçları kullanabilirsiniz.

  1. Microsoft iş akışı ve form çözümü InfoPath’a elveda demeye hazırlanın

InfoPath ve SharePoint genellikle SharePoint uygulama veya mağazasında InfoPath formlarının (izin talepleri, satın alma siparişleri, çalışan değerlendirmeleri, maliyet raporları ve bilgi depolamanın söz konusu olduğu süreçler) kurumsal süreç içerisinde yönetilmesini sağlamak amacıyla bir arada kullanılan araçlardır. Ancak, Microsoft önümüzdeki süreçte InfoPath’ın yolun sonuna geldiğini duyurarak InfoPath 2013’ün en son uygulama sürümü olacağını ve 2026 yılına kadar destekleneceğini belirtti. SharePoint Server 2016’da InfoPath formları 2026 yılına kadar sunulacak destek kapsamında yer alıyor olacak. Ayrıca, InfoPath formları SharePoint Online ve Office 365 üzerinden Microsoft’un söylemiyle “yeni bir duyuruya kadar” sunulacak olmakla birlikte ilerleyen dönemde desteğinin ortadan kalkacağını göz ardı etmemelisiniz.

  1. SharePoint 2016’da hibrit bağlantı özellikleri ön plana çıkacak

Eğer SharePoint Online ve Office 365 kullanmanıza karşın lojistik veya düzenleme anlamında ihtiyaçlarınız varsa SharePoint Server 2016 pek çok anlamda organizasyonuna katkı sağlayacak özelliklerle birlikte geleceğini bilmenizde fayda var. Alanlarınızla ve kütüphanelerinizle bulut ortamı üzerinden entegrasyon sağlayacak yeni sürüm hibrit arama, OneDrive for Business ile dosya senkronizasyonu, kullanıcılar için hibrit alanlar ve bulut ortamında kullanılabilecek entegre kullanıcı profili gibi özelliklerle gelmesi sayesinde yerinde hizmet dağıtımınızı gerektiği şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Facebook Comments

Kategoriler Analiz, Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *