Sharp’ın ‘robot’ akıllı telefonu satışa çıkıyor

O, dünyanın ilk robot akıllı telefonu. Teknoloji şirketi Sharp, insana benzeyen bir robotun içine dahil ettiği bir akıllı telefonu Mayıs ayında piyasaya sürecek.

Robohon adındaki cihaz dünyanın ilk cep robot telefonu olduğu söyleniyor. Fiyatı ve hantal yapısına bakılırsa belki sonuncu da olabilir.

19.5 santimetre uzunluğunda ve 390 gram ağırlığındaki cihaz, bilinen bir akıllı telefonun boyut ve ağırlığından çokça fazla. Cihaz 1800 dolara satılacak fiyat etiketiyle bir iPhone’dan iki kat daha pahalı.sharp-robohon-telefon-2

Ancak bu eksik yönleri yine de onu sevimliliğin önüne geçemiyor.  Robot iki ayağı üzerinde yürüyebiliyor ve kelime bilgisi ve iletişim yeteneğinin sınırlı olmasına rağmen sahibine cevap verebiliyor.

Cihazın geçen Ekim ayındaki bir ön izlemesinin yapıldığı bir gösterimde, bir gün batımı resmi hakkında yorumda bulunmasına isteyen sahibine “Evet, çok güzel” cevabını vermişti.

Robotun konuşma fonksiyonları bir bulut servisi üzerinden çalışıyor. Bu hizmeti almak isteyen kullanıcılar fazladan 9 dolarlık bir ödeme yapmaları gerekiyor. Bu ücreti ödemeyen kullanıcılar robot ile sohbet edemiyor.

Robohon 2 inç’lik bir ekrana sahip. 8 MP’lik bir arka kamerası ve ön tarafından da HD kalitesinde resimleri görüntüleyen bir projektörü bulunuyor. Cihaz Android 5.0 ile çalışıyor.

Sharp her ay 5000 Robohon satmayı umuyor. Cihaz şimdilik yalnızca Japonya’da 26 Mayıs’ta itibaren satışa sunulacak.

Facebook Comments

Kategoriler Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *