Şirket verileriniz güvende mi?

Şirket verileriniz güvende mi?

Havuz kenarında kontrol edilen bir e-posta, indirilen bir dosya ya da tıklanan bir bağlantı, şirketiniz hakkında değerli bilgilerin paylaşılmasıyla sonuçlanabilir.

Peki, şirket verileriniz için güvenli tatil nasıl sağlanır? Intel Security’nin dünya genelinde 14 bin kişiyle tatil dönemindeki dijital alışkanlıkları üzerine yaptığı araştırma, birçoğunun işten uzak kalamadıklarını ortaya koyuyor. Çalışanların yaklaşık yüzde 70’i tatil sırasında günde en az bir kez e-postalarını kontrol ediyor.

Çalışanların tatil sırasındaki dijital davranışları, şirketlerin siber güvenliği açısından risk oluşturuyor. Normal iş ya da ev düzeni dışına çıkıldığında insanlar daha az koruyucu oluyor; hızlı bir e-posta kontrolü, acil notlu bir ekin açılması dolandırıcılıkla sonuçlanabiliyor. Halka açık Wi-Fi ağları da tehdit oluşturabiliyor. İşle ilgili bir dosya indirdiğinizde istemeden değerli bir verinin paylaşılmasına neden olabilirsiniz.

Birkaç basit yöntemle şirket verilerinizi korumak mümkün:

*Tatile giderken yanınıza alacağınız tüm cihazlar için güvenlik yazılımınızı indirdiğinizden, güncellediğinizden, aktifleştirdiğinizden emin olun.

*Kullanmadığınız zamanlarda cihazlarınızı PIN kodu, şifre ya da biyo-metrik güvenlikle kilitlemeyi unutmayın. Ekstra bir güvenlik önlemi olarak, kullanmadığınız cihazları otel kasalarında saklayabilirsiniz.

*Cep telefonu ya da bilgisayarınız için ekran karartma araçları kullanarak bilgilerinizi yabancı gözlerden koruyabilirsiniz.

*Halka açık ağlar yerine sadece şifrelenmiş ve korunan Wi-Fi ağlarını tercih edin ve otomatik bağlanma özelliğini kapalı tutun.

*Ofisinize bağlanmak zorundaysanız şifre ve VPN yazılımı kullanın.

*İstenmeyen cihazlara bağlanmayı engellemek için Bluetooth’unuzu her zaman kapalı tutun ve sadece ihtiyacınız olduğunda açın.

 

Facebook Comments

Kategoriler Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *