Sony nesnelerin internetine yatırım yapıyor

Japon teknoloji devi Sony, İsrailli yonga şirketi Altair Semiconductor’u 212 milyon dolara satın aldı.

İsrailli yonga şirketi Altair Semiconductor’u 212 milyon dolara satın alma konusunda anlaşmaya varan Sony, nesnelerin interneti pazarında daha fazla söz sahibi olmaya hazırlanıyor.  Sony, mobil cihazlar ve veri terminalleri için LTE(Long Term Evolution) 4G hücresel standartlar konusunda modem yonga teknolojileri ve yazılım geliştiricisi olan Altair teknolojilerini GNSS (Global Navigation Satellite System) ve görüntü sensörleri gibi algılama teknolojileriyle bir araya getirmeyi planlıyor. Sony, bu sayede yeni hücresel olarak birbiriyle bağlı olan algılayıcı cihazlar geliştirmeyi hedefliyor.

Şu anda mobil cihazlarda veri iletişimi için kullanılan LTE teknolojisinin nesnelerin interneti konusunda önemli bir etken olmasını bekleyen Sony, hücresel iletişim yongalarıyla ve erişim ağı hizmetleriyle donatılan “nesnelerin” bulut altyapısından bu şekilde daha iyi faydalanabileceğini belirtiyor.

Sony, Ekim ayında Brüksel merkezli mesafe okuyucu yöntemini kullanan sensör teknolojileri geliştiren Softkinetic Systems şirketini satın aldığını ve gerçekleştirdiği satın alma ile görüntülemenin ötesinde daha kapsamlı algılama uygulamalarına odaklanacağını duyurmuştu.

Altair’in kendi web sitesinde mevcut yongalarının dünya genelinde milyonlarca LTE bağlantılı cihazlarda kullanıldığı yönünde bilgilere yer veriyor olması dikkat çeken noktalar arasında yer alıyor. Altair tarafından geliştirilen LTE yongaları farklı hızlarda, farklı boyutlarda ve farklı altyapılarda kullanılabiliyor.  Sony önümüzdeki ay satın alma sürecinin tamamlanmasını planlıyor. Dünyanın önde gelen tüketici elektroniği cihaz üreticisi olan Sony’nin Aralık ayında Toshiba’nın Japonya’nın Oita Prefecture kentindeki CMOS sensör ve bellek kontrol üretim tesisini satın alması bileşenlerle ilgili teknolojilere olan ilgisinin arttığını ortaya koyuyor. Aralık ayında gerçekleştirilen satın alma işlemiyle ilgili transferlerin Mart ayında tamamlanması planlanıyor.

Facebook Comments

Kategoriler Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *