Sosyal ağlardaki paylaşımlar tehlike saçıyor!

Sosyal ağlardaki paylaşımlar kullanıcıları siber suçlular için kolay bir hedef haline getiriyor.

Türkiye’nin de aralarında olduğu 16 ülke çapında gerçekleştirilen bir anket, sosyal medya kullanıcılarının yaklaşık üçte birinin (%30) gönderileri, check-in’leri ve diğer kişisel bilgilerini sadece arkadaşlarıyla değil herkese açık tuttuğunu, sınırlamadığını ortaya koydu. Bu durum, siber suçluların saldırıları için kapıyı ardına kadar açıyor.

Ankete göre; internet kullanıcılarının dörtte üçünün (%78) en az bir sosyal medya hesabı var. Fakat sosyal medya kullanıcıları arasında büyük bir bilinçsizlik mevcut. Anket katılımcılarının onda biri (%9), sayfalarını ve gönderilerini arkadaş listesi dışındakilerin göremediğini düşünmekte. Bu durum kişisel bilgilerinin yanlış ellere düşmesini ve hata suçlularca kimlik hırsızlığı ve finansal dolandırıcılık amacıyla kullanılmasını kolaylaştırıyor.

Yüzde 12’lik kısım herkesi listesine ekliyor

Araştırmada kullanıcıların arkadaş eklerken kendilerini tehlikeye attıkları görülmüş; şaşırtıcı bir şekilde %12’si tanıyıp tanımadıklarına bakmadan herkesi listelerine eklediğini belirtmiş. Ayrıca kullanıcıların üçte biri (%31), ortak arkadaşları varsa diğer insanların bağlantı taleplerini kabul etmekte; bu durum kullanıcıları daha fazla sayıda tanımadığı kişiye ve hatta reklamcılık aracıları ve suçlulara karşı korunmasız bırakmakta. Söz konusu olan “arkadaşlara” güvenmek olduğunda anket katılımcılarının dörtte biri (%26), bir arkadaşından gelen bağlantıyı ne olduğunu bile sormadan ya da göndericinin hesabının ele geçirilmiş olabileceğini hesaba katmadan tıklatmakta bir sakınca görmediğini belirtmiş.

Kaspersky Lab Baş Güvenlik Araştırmacısı David Emm şu yorumlarda bulundu: “Sosyal ağ kullanıcıları, siber bilince sahip olmayarak ve yabancılara kişisel ve gizli bilgilerine kolay erişim olanağı tanıyarak tehlikeli bir oyun oynuyorlar. Doğum günlerinden adreslere ve tatil planlarına kadar çok sayıda bilgi içeren sosyal medya profilleri varken siber suçlular için değerli bilgiler bulmak ve bunları kötüye kullanmak veya kimlik çalmak çok büyük bir zahmet gerektirmiyor. Bu bilgileri bir arkadaşınıza vermeniz bu işi daha da kolaylaştırıyor.”

 

Facebook Comments

Kategoriler Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *