Teknoloji şirketlerine çocuk işçi uyarısı geldi!

Uluslararası Af Örgütü, başta Samsung, Apple ve Sony olmak üzere teknoloji şirketlerini, ürünlerinde kullanılan minerallerin madenlerden çıkarılması sırasında çocuk işçi kullanılmaması konusunda uyardı. 

Sunulan raporda, dünyadaki kobalt madeni rezervlerinin yarısına sahip Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde, Eylül 2014’ten Aralık 2015’e kadar en az 80 madencinin öldüğü iddia edildi. Madenlerde çalıştırılan çocukların ifadelerine yer verilen raporda, bölgede maden işçilerinin, uzun vadeli sağlık sorunları ve ölümcül kaza riskiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

BBC’nin haberine göre, Uluslararası Af Örgütü’nün raporuna yanıt veren Apple firması yetkilileri, çocuk emeğinin tedarik zincirlerinde asla yeri olmadığını ve yeni emniyet tedbirlerine öncülük etmekten gurur duyduklarını açıkladı. Samsung firması tarafından yapılan açıklamada da çocuk işçiliğine “sıfır tolerans politikası” güdüldüğü, tedarik zincirinin düzenli ve titiz denetimlere tabi tutulduğu kaydedildi.

Sony ise açıklamasında, “Bizler, mineral ve diğer ham madde alımlarının yanı sıra üretim sahasında da insan hakları ve çalışma şartlarıyla ilgili konular üzerinde hassasiyet gösteren tedarikçilerle çalışıyoruz” dedi.

 

Facebook Comments

Kategoriler Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *