“Veri analitiğiyle 259 milyon TL’lik yolsuzluk potansiyeli tespit edildi”

“Veri analitiğiyle 259 milyon TL’lik yolsuzluk potansiyeli tespit edildi”

SAS Türkiye Genel Müdürü Hakan Erdemli, “Veri analitiği sayesinde sigortacılık sektöründe ilk 9 ayda 259 milyon TL’lik yolsuzluk potansiyeli tespit edildi. Milyonlarca lira analitiğin gücü sayesinde her gün ekonomiye geri dönüyor.”

Türkiye’de yirmi yıldır faaliyet gösterdiklerini belirten SAS Türkiye Genel Müdürü Hakan Erdemli, “Bugün çok farklı sektörlerde analitik çözümleriyle değer kattığımız şirketler var. Bankacılıkta, telekomda, sigortacılıkta, enerjide, perakendede, üniversitelerde, ilaç sektöründe ve daha bir çok alanda, uzmanlığımızla önemli katkılar sağlıyor veya kayıpların önüne geçebiliyoruz. Sigortacılık sektörü analitikle ciddi kayıpların önlendiği bir alan olarak dikkat çekiyor. Bu alanda yolsuzluğa bağlı kayıplar yüzde 20’lere çıkabiliyor. Sigorta Bilgi Merkezi, hem SAS’tan aldığı çözümler hem de kendi verileriyle yaptığı analizlere göre, ilk 9 ayda 259 milyon TL’lik yolsuzluk tespit etti ve bunun önemli bir kısmını kesinleştirdi. Milyonlarca lira analitiğin gücü sayesinde her gün ekonomiye geri dönüyor.”

Bankalar da kredi riskini analitikle minimize ediyor
Bankacılık sektörünün de analitiği yoğun olarak kullanan sektörlerin başında geldiğini belirten Hakan Erdemli, “Bankacılık sektöründe yeni gündem 17.5 milyar TL’lik kredi borcunun yeniden yapılandırılması. Bu tür alanlarda rakam büyüdükçe bankaların da riski artıyor. Takipteki krediler, bankaların ayırmaları gereken karşılıklar ve çok sayıda yapılması gereken yaptırım ortaya çıkıyor. Bankaların kredi vermeden önce hem kurumsal hem bireysel potansiyel müşterilerin kredi risklerini en iyi şekilde analiz edip, risklerini minimize etmeleri büyük önem kazanıyor. Bankalar veri tabanlarındaki tüm verilerle birlikte analitiği kullanarak bu risk minimize edebiliyor” dedi.

Facebook Comments

Kategoriler Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *