Veri artık dijital dönüşümün başrolünde!

Veri artık dijital dönüşümün başrolünde!

Komtaş, iş ortağı Teradata ile birlikte düzenlediği etkinlikte büyük veri, analitik ve yapay zeka üzerinde gelişecek geleceğin teknolojilerini sektörün önemli isimleriyle paylaştı.

Komtaş, veri yönetimi ve analitiğin önemini vurgulayarak son eğilimlerle ilgili iş dünyasını bilgilendirmek ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak amacıyla teknoloji ortağı Teradata ile birlikte bir etkinlik düzenledi. Yaklaşık 300 kişinin katılımıyla, 3 Mayıs Perşembe günü Shangri-La’da “Büyük Veri Analitik ve Yapay Zeka Günü” ismiyle gerçekleştirilen etkinlikte sektör liderleri bir araya gelerek konu hakkında bilgi alışverişi yapma olanağı buldu.

Etkinliğin açılış konuşmasını Komtaş Genel Müdürü Yüksel Çomak ve Teradata Bölge Yöneticisi Khalid Hammouda gerçekleştirdi. Konuşmasında geleceğin teknolojilerinin büyük veri ve analitik üzerinde şekilleneceğine vurgu yapan Yüksel Çomak, şu anki rotalarının dijital dönüşüm olduğunu belirtti. İş zekasını yapay zekaya dönüştürdüklerini belirten Çomak, geçmişte veri sadece girdi olarak görülürken, günümüzde dijital dönüşümün başrolüne geçmiş bir olgu haline geldiğini ve meta datayı yönetmenin önem kazandığını ifade etti.

Komtaş olarak veri ve analitik konularına büyük önem verdiklerini belirten Yüksel Çomak, “Bu konuda yolumuza, Türkiye pazarını anlayan, dinamiklerini çözen ve müşterileriyle birlikte çözümler üretebilen bir yapı olarak devam etmek istiyoruz. Sunduğumuz çözümleri konumlandırırken işletmelerin önceliklerini dikkate alarak esnek çözümler oluşturmaktayız, bu doğrultuda gerek abone bazlı olsun gerek sürekli lisanslama modellerinde ya da bulut üzerinde olsun tüm bu alternatiflerde hizmet verebilen bir yapı haline geldik. Veri ve analitiğin özellikle iş hayatımızı şekillendirmesinde büyük önemi olacağını düşünüyoruz. Bu çerçevede iş ortaklarımız ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“Veri ve analitik engel değil, gelecek için rekabetin anahtarı”
Günün konuk konuşmacısı olan Teradata Uluslararası Yetkinlik ve Küresel Veri Uygulamaları Lideri Martin Willcox, “Veri Yönetimi ve Analitikte Yeni Eğilimler” başlıklı bir konuşma yaptı. Konuşmasında Teradata’nın bu alandaki pazar strateji ve çalışmalarını özetleyerek başlayan Martin Willcox, “Ölçeklenebilir veri ve analitik başlığı, Teradata için olduğu kadar tüm iş dünyası için giderek daha da önem kazanıyor. Öğrenen makineler, yapay zeka ve analitik gibi konular hepimizin ajandasında yer alıyor. Ancak Teradata olarak görüyoruz ki bu dönüşüm sürecinde birçok işletmenin önünde veri ve analitik konularında engeller yer alıyor. Bu engelleri aşabilmeleri ve iş süreçlerini rekabet edebilir seviyeye getirmek için işletmelere önerimiz ise veri ve analitik alanındaki yeni teknolojileri yakından takip etmeleri ve bu teknolojileri kullanarak somut iş kazanımları elde etmeyi hedeflemeleridir” dedi.

 

Facebook Comments

Kategoriler Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *