Verisiz geçen bir günün özeti!

Verisiz geçen bir günün özeti!

Yapılan bir araştırma büyük verinin günlük hayattaki önemini ortaya koyuyor.

Teknoloji dünyasında gözde konularından biri olan büyük veri (big data) artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Devrim sayılabilecek yenilikler büyük veri ile yapılıyor, şirketler stratejik planlarını büyük veri ışığında yapıyor, e-ticaret siteleri müşterilerini büyük veriyle tanıyor ve daha birçok şey… Sayılan konulara bakıldığında büyük veri sanki sadece ticari hayatı etkileyecekmiş gibi görünüyor olabilir. Ancak gerçek pek öyle sayılmaz. Büyük veri bugün herkesin hayatını etkileyecek devasa bir havuz.

Veri depolama firması NetApp’ın yaptığı bir araştırma büyük verinin günlük hayattaki önemini ortaya koyuyor. Otuz farklı kaynaktan faydalanarak ‘veri’siz geçen bir günü özetleyen araştırma verinin neden korunması ve depolanması gerektiğini de anlatıyor. Zira hassas ve kritik verilerin kaybı durumunda sadece işletmelerin özel bilgileri kaybolmuyor sıradan insanların gündelik hayatını da etkileniyor. ‘Verisiz geçen bir gün’ araştırmasında oldukça şaşırtıcı maddeler de var;

Verisiz geçen bir günde neler oluyor?

*Dünya genelinde 1,75 milyar kişi akıllı telefonlarını kullanamayacak.

*Dünya genelindeki e-posta kullanıcıları, bugün olduğu gibi 24 saat içinde 182 milyar mesaj gönderip alamayacak.

*4.9 milyon Skype kullanıcısı anlık mesajlaşma ve video arama uygulamasında 2 milyar dakika geçirme gibi bir lükse sahip olamayacak.

*Geçmiş döneme ait hava durumu bilgileri, güncel gözlem verileri ve uzun vadeli ağır hava şartları arasında bağıntı kurmak mümkün olmayacak.

*E-ticaret yapanlar 2 milyar dolarlık satış kaybı yaşayacak. 244 milyon Amazon, 149 milyon eBay üyesi bundan olumsuz etkilenecek.

*Dünyanın bir diğer ucundan bankadaki hesaplara erişilemeyecek.

*2018’de 1,12 milyar olacağı tahmin edilen, petrol ve doğalgaz endüstrisinde kullanılan, hücresel bağlantı veya uydu bağlantısına sahip cihazlar kullanılamayacak. Dolayısıyla zorlu şartlara sahip uzak diyarlardaki hidrokarbon avında sektör aktörlerine hiçbir fayda sağlamayacak.

*ABD’de masa başındaki hekimlerin yüzde 78’i ve hastanelerin yüzde 59’u hastaların elektronik sağlık kayıtlarına erişemeyecek; hayati tehlike oluşturan tıbbi sorunlarda bu kayıtlar referans olarak alınamayacak.

*Sosyal medyada 500 milyon tweet, 70 milyon Instagram fotoğrafı paylaşılamayacak. O gün, 864 milyon Facebook kullanıcısı ise, ortalama 39 dakikasını geçirmek, yaklaşık 4.75 milyar paylaşım yapmak ve 10 milyardan fazla mesaj göndermek için bu mecrayı kullanamayacak. YouTube kullanıcıları da aynı gün 4 milyardan fazla video izleme fırsatı bulamayacak.

*Dünya çapındaki 903.3 milyon pay-TV abonesi boş ekranla yetinmek zorunda kalacak.

*Dünya çapında 16 milyon 320 bin arabaya yol gösteren navigasyon cihazları çalışmayacak. Google’ın geliştirdiği

“Kendi kendine giden araba”, aracın konumunu saptamak için gereken tüm o verileri (1GB/saniye) sensör sistemlerinden toplayamayacak. Hava trafik kontrol sistemleri çalışmayacağı için 87 bin uçak yere çakılacak.

*Kendilerine gönderilen postaları dört gözle bekleyen insanlar, o gün UPS’te 58.3 milyon, FedEx’te 50 milyon posta takip bilgisi talebi oluşturamayacak. Büyük bir heyecanla iPhone 6 ve iPhone 6 Plus siparişlerini bekleyen insanlar, 4 milyon telefonun bir türlü kendilerine ulaşmaması yüzünden büyük bir hayal kırıklığına uğrayacak.

Facebook Comments

Kategoriler Analiz, Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *