Volkswagen siber güvenlik şirketi kuruyor

Volkswagen siber güvenlik şirketi kuruyor

Volkswagen, otomotiv endüstrisinde bir siber güvenlik şirketi kurmak için uzmanlar ile işbirliğine gidiyor. 

Otomobillerde kullanılan bilgisayar teknolojilerinin artmasıyla birlikte, bu araçlar da hack saldırılarına karşı akıllı telefonlar kadar savunmasız hale geldi. Bu nedenle Alman otomobil üreticisi Volkswagen yeni bir siber güvenlik şirketi kurma kararı aldı. Hafta içi yapılan duyuruya göre, İsrailli eski bir istihbarat ajans direktörüyle ortaklık kuran otomotiv devi, bu iştiraki Cymotive Technologies olarak adlandırdı.

Kurulan yeni şirkete Volkswagen’in ne kadar yatırım yaptığı bilinmiyor; ancak güvenlik uzmanlarının internete bağlı otomobillerin ve sürücüsüz araçların bir gün hacker’lar için ana hedef halini alacağı konusunda yaptığı uyarılar gayet net. Volkswagen’in eski otomobilleri bile bu konuda “hacklenemez” değiller. Araştırmacılar, şu an yollarda olan milyonlarca aracın uzaktan kontrol sistemlerindeki açıktan faydalanarak hacklenebileceğini geçtiğimiz ay ortaya çıkarmıştı.

Otomobillerin temel yazılımlarında yapılacak bir tersine mühendislik çalışmasıyla, araç sahibinin anahtardan otomobile gönderdiği sinyaller dinlenerek otomobilin kapılarını uzaktan açıp kapatmak mümkün hale geliyor. Araştırmacıların yayınladığı makaleye göre, Volkswagen’in bu sorunu çözebilmek için yüksek maliyetli bir yazılım güncellemesi yayınlaması gerekiyor. Şirket bu konuda yaptığı açıklamada, araçların dijital güvenliğinde sürekli iyileştirmeler yaptıklarını duyurmuştu.

Diğer güvenlik uzmanları da yeni araçların sahip oldukları ağ bağlantı özellikleri nedeniyle güvenlik açıklarından muzdarip oldukları konusunda uyarıyor. Geçtiğimiz yıl yapılan bir deneyde, 2015 model bir Jeep Cherokee otomobile uzaktan hack saldırısı yaparak motoru durdurmanın veya frenleri devre dışı bırakmanın mümkün olduğu görülmüştü. Bu deneyin ardından Fiat Chrysler güvenlik amaçlı bir geri çağırma yapmış ve bahsi geçen açığa sahip araçlar için gerekli yazılıma sahip USB bellekleri araç sahiplerine göndermişti.

Volkswagen’in kurduğu yeni iştirak, İsrailli üç siber güvenlik uzmanı tarafından yönetilecek. Yönetim Kurulu Başkanı ise İsrail’in iç güvenlik servisi Shin Bet’in eski yöneticisi Yuval Diskin olarak belirlendi.

Facebook Comments

Kategoriler Gündem

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *