HP Spectre 13.3

HP Spectre 13.3

Spectre 13.3, HP’nin dünyanın en ince ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarı yepyeni logosu ve cezbedici görünümüyle karşınızda.

Yeni bir tasarım, yeni bir rekor! HP’nin yeni dizüstü bilgisayarı Spectre 13.3 gönülleri fethetmeye hazır.

Etkileyici tasarımı, alışılmışın dışındaki dikkat çekici menteşeleri ve el ile parlatılmış altın rengi çizgileri, sadece 10.4 milimetre kalınlığı ile Spectre 13.3 sıra dışı bir teknoloji ürünü olduğunu ortaya koyuyor. Spectre 13.3’ün tasarım olarak aynı kategorideki ürünlerin hepsinden farklı olduğunu ilk bakışta fark edememek mümkün değil.

“Büyüleyici” tasarım

HP’nin Spectre 13.3 seçeneklerindeki güçlü donanım özelliklerinden çok tasarımıyla ön plana çıkıyor. Ultra taşınabilir bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılan 13.3 inç ekran ile Intel’in daha az güç tüketimi ve daha az ısınma problemi sunan Core M serisi işlemci serisi yerine Core i5 ve Core i7 seçenekleriyle sunulması HP’nin tasarımın dışında donanım konusunda da dersine iyi çalıştığını ortaya koyuyor.

Core i5/i7 işlemcilerinin ultra taşınabilir dizüstü bilgisayar form faktöründe ısınma problemine neden olmaması için işlemcinin Core m kapasitesinde kullanan HP, soğutma konusunda özel bir çözüm geliştirmeyi ihmal etmemiş. İki fan tarafından emilen havanın işlemci ve anakart üzerinden geçtikten sonra tekrar altın rengindeki çıkıştan verilmesi Spectre 13.3’ün soğutma altyapısının temelini oluşturuyor.

Soğutma performansının kısa süreli kullanımda hangi düzeyde performans ortaya koyabileceğini belirleyebilmek oldukça güç. Ancak boyutlarına göre ortalamanın üzerinde performans ortaya koymak üzere geliştirilen Spectre 13.3, gürültü olarak alışılmış dizüstü bilgisayar fanlarındaki kadar sesli olmamasıyla dikkat çekiyor. Fakat bu noktada taşınabilirlik odaklı kullanıcıların performans beklentilerinin pek üst düzey olmadığı gerçeğini göz ardı etmemek gerekiyor.

Sıra dışı menteşe

Spectre 13.3 tasarım ve çekiciliğinin ötesinde menteşe konusundaki mühendisliğiyle ön plana çıkıyor.

HP’nin dünyanın en ince dizüstü bilgisayarının tasarım aşamasında hiç bir detayı gözden kaçırmadığını menteşe tasarımına bakarak söyleyebilmek mümkün. Spectre 13.3 üzerinde menteşe olarak kullanılan parçaların açılıp kapanma esnasında hareket etmemesi ve her bir menteşenin aslında iki pistondan oluşuyor olması dizüstü bilgisayar tasarımında gelinen son nokta olma niteliği taşıyor.

1920×1080 çözünürlükteki IPS ekran Gorilla Glass 4 katmanına sahip. Kalınlık nedeniyle OLED ve daha yüksek çözünürlüklü ekranların kullanılmadığını cihazda dokunmatik ekran özelliği bulunmuyor.

Spectre 13.3 üzerinde 8 GB RAM ve depolama seçeneği olarak 512 GB’a kadar PCIe SSD sabit disk yer alıyor.

Girişler ve klavye

Spectre 13.3 üzerinde üç USB-C girişi yer alıyor. Ayrıca cihaz üzerinde Thunderbolt 3.0 ve USB 3.1 10 Gbps bağlantı desteği bulunuyor. Tüm portlarda DisplayPort desteği olmasının ötesinde cihaz USB Power Delivery üzerinden şarj edilebiliyor. HP tarafından cihazın üçüncü parti şarj cihazları ile şarj edilebileceği yönünde resmi bir açıklanma henüz bulunmamakla birlikte bu konudaki seçeneklerin sınırlı olacağı gerçeğini göz ardı etmemek gerekiyor.

HP, Spectre 13.3 klavyesinin 1.3 mm derinliğe sahip olduğunu belirtiyor. Bu değer Dell XPS 13’e ve Microsoft Surface Pro 3’a yakın olmasının yanında yazım için oldukça iyi düzeyde rahatlık sağlıyor. Spectre üzerinde standart touchpad bulunuyor.

Pil ömrü

Ultra hafif veya ultra ince dizüstü bilgisayar geliştirilirken karşılaşılan en büyük problem istenilen pil ömrünü sağlamaktır. HP, Spectre 13.3’ü tasarlarken farklı kalınlıklardaki pilleri bir araya getirerek 38 wH kapasitede bir pil geliştirmeyi başarmış. Bu pil ile 9.5 saat film izleme veya 9.5 saat ofis uygulamalarını çalıştırabiliyorsunuz.

Aynı yaklaşımla geliştirilen MacBook 12’de daha küçük ancak daha kalın piller kullanıldığı için 39 wH kapasiteli pil kullanılmasına rağmen daha kalın bir tasarımın ortaya çıktığını söylemek mümkün.

Ve yeni logo

Spectre 13.3’ün tasarım ve donanım özellikleri dışında yeni bir farklılığı bulunuyor: HP logosu.

“Hewlett-Packard” olarak bildiğimiz HP’nin ikiye ayrılmış olması logo değişikliğinin nedeni olarak biliniyor. Yeni logo ile HP’nin ortaya koyduğu tasarım çizgisinin örtüştüğünü söylemek mümkün.

Tasarım olarak dizüstü bilgisayarlardaki tüm çizgilerin yeniden tanımlandığı Spectre 13.3, yaklaşık 1.250 dolarlık raflardaki yerini almış durumda.

Facebook Comments

Kategoriler İnceleme

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *