iPhone SE incelemesi

iPhone SE incelemesi

Küçük boyutlarda akıllı telefon seven kullanıcılara müjde: Apple, 4 inç ekrana sahip iPhone SE’yi ikinci sınıf bir cihazda olmayacak özelliklerle donattı.

SE olabildiğince makul sayılabilecek boyutlarda bir cihaz olarak karşınızda.Üstelik 4 inç ekranı ile iPhone 6s’ten çok daha iyi taşınabilirlik sunan ve tek el ile kullanmaya elverişli olan bu cihaz, kendisinden pahalı ve daha büyük boyuttaki rakiplerinden daha kapsamlı özelliklere sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Sahip olduğu özellikler ile iPhone 5S’ten çok daha iyi, küçük boyutlarına rağmen uygun fiyatı ile iPhone 6S’ten daha cazip bir cihaz karşınızda: iPhone SE

Tasarımda Deja vu

İlk gördüğünüzde veya elinize ilk aldığınızda iPhone SE’nin iPhone 6S sonrasında iPhone 5 ve iPhone 5S’e geri dönüş olduğunu düşünebilirsiniz. İlk bakışta iPhone 5’e göre daha parlak görünen çerçeve ve gövde ile aynı renkteki Apple logosu gibi pazarlamaya yönelik küçük tasarım detayları dışında iPhone SE ve iPhone 5 arasında fark edilebilecek bir detay olmadığını söyleyebiliriz.

Daha önemlisi yeni cihaz üzerindeki tuş konumlarının dahi değişmemiş olması önemli bir detay. Bu sayede hala iPhone  5 veya iPhone 5S kullanıyorsanız cihaz kılıfınızı satın aldığınız takdirde iPhone SE ile kullanabilme imkanınız söz konusu. Arka tarafta iPhone 6 ve iPhone 6S’ten farklı olarak kameranın arka tarafta tamamen düz olması tasarım konusundaki detaylardan bir diğeri.

Apple’ın yeni minik devinin donanımsal özellikleri son nesil ile daha önceki nesillerin harmanı olma niteliği taşıyor. Cihaz üzerinde A9 işlemci olmasına karşın ilk nesil Touch ID sensörü yer alıyor. Dolayısı ile Touch ID ile cihaz kilidini açmak iPhone 6’dan bir adım daha hızlı olmasına karşın iPhone 6s’ten biraz yavaş.

Ve en önemlisi 4 inç genişliğinde ekrana sahip olan iPhone SE’nin tek elle çok daha rahat kullanım sunması. Eğer iPhone kullanırken tek el ile cihaz kullanımından şikayetçi iseniz taşınabilirlik ve kullanım anlamında iPhone 6 ve iPhone 6s’e göre önemli bir avantaj sunuyor.

iphone-se-cw-2

Etkileyici kamera

Apple iPhone SE’nin üzerinde iPhone 6s’te yer alan kamera bulunuyor. 4K video ve Live Photos desteğiyle gelen kamera üst düzey performans sunuyor. Ekran olarak 3D Touch desteğinin iPhone SE’de bulunmamasının büyük bir dezavantaj olmadığını söylemek mümkün.

Dert etmeyeceğiniz bir eksik: 3D Touch

3D Touch özelliği iPhone 6s’te bulunan ve Apple Watch ile tanıtılan bir özellikti. Ekranda yer alan simgeye dokunmanıza göre yazılım üzerindeki farklı kısayol ve eylemleri görüntülemenizi sağlayan bu özelliğin kullanıcılar tarafından yaygın olarak kullanıldığını söylemek pek mümkün değil.

iPhone 6s sahibiyseniz veya iPhone 6s sahibi bir arkadaşınız varsa 3D Touch özelliği birkaç kez kullanmış olmanız ya da arkadaşınızın sadece çevresindekilere bu özelliği göstermek için kullanmış olması muhtemeldir. Bu nedenle iPhone SE’de 3D Touch desteğinin bulunmamasının bazı alışkanlıklardan yoksun bırakılmak dışında dert edilmeyecek bir eksik olduğu aşikar. iPhone SE deneyiminizde aklınızda kalacak tek şeyin iPhone 6S performansını daha makul boyutlarda bir cihazdan almanız olacağını söylemek mümkün.

iphone-se-cw-3

Sonuç

Hala makul boyutlarından dolayı iPhone 5s, 5c, 5, veya daha önceki sürümleri kullanmayı tercih eden kullanıcılardansanız iPhone SE ile nihayet bir yükseltme imkanına kavuşmuş bulunuyorsunuz. Boyutlarından dolayı iPhone 6 ve sonrasındaki cihazlardan hoşlanmıyorsanız, iPhone SE ihtiyacınız olan özelliklere sahip güçlü, hızlı ve istediğiniz imkanları sunan bir cihaz.

Facebook Comments

Kategoriler İnceleme

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *