Samsung Gear 360 (2017) incelemesi

Samsung Gear 360 (2017) incelemesi

Samsung Gear 360, bir önceki versiyonuna büyük eklemeler yaparak geliyor. Sosyal medyada birçok platformun da destek verdiği 360 derece video kayıt işinde en iddialı ürünlerden biri.

Anılarınızı 360 derece kaydedin

Cihazın kutusundan çıkanlar; Gear 360 (2017), Type C USB kablo, sabitleyici halka, kese, Hızlı Başlangıç Kılavuzu,

Analog makinalar ile çektiğimiz fotoğrafların üzerinden çok uzun zaman geçmedi. Önce fotoğraf ve video kameralar dijitalleşti, sonra 3 boyutlu hale geldiler, şimdi ise bir sonraki aşamadayız. Artık çektiğiniz bir fotoğraf ve videonun çevresel olarak tüm açılarını görmeniz mümkün. Üstelik bu işi yapmak için yüzbinlerce dolarlık ekipman satın almak zorunda değilsiniz.
Samsung Gear 360, geçtiğimiz aylarda tanıtılan Galaxy S8 ve S8+ lansmanı ile birlikte görücüye çıkmıştı. Gear 360, Samsung’un bu alandaki ilk ürünü değil. S7 lansmanı öncesinde de benzer bir ürün çıkarmıştı. Ancak 2017 model Gear 360 hem tasarımı hem de teknik özellikleri ile bir önceki versiyona çok şey ekliyor. 

Tasarım ele oturuyor

Daha önceki versiyonda masaüstü kullanım amaçlı bir tasarım vardı. Yeni Gear 360 ise macera sevenlerin rahatlıkla elde taşıyabileceği, her zaman 360 derece fotoğraf ve video çekebileceği bir forma bürünmüş. En altında bulunan tripod bağlantısı sayesinde yine istenirse bir yere sabitlemek mümkün. Ayrıca beraberinde gelen disk şeklinde halka sayesinde masanıza sağlam bir şekilde sabitlenebiliyor.

Teknik özelliklere gelince, Gear 360 artık 4K video çekebiliyor. Üzerinde bulunan iki adet 8.4 megapiksellik geniş açı lens sayesinde (195 derece) 360 derecelik fotoğrafların toplam çıkışı 15 megapiksel oluyor. 360 derecelik video çekimlerde 4K, tek kamera ile geniş açı ön çekimlerde ise 60 fps HD kalitesinde video çekebiliyorsunuz. Bu fotoğrafları veya videoları ise bir VR gözlüğü ile 360 derece izlemeniz mümkün. Dilerseniz sosyal medyada da paylaşabilirsiniz.

Gear 360 üzerinde USB Type C bağlantı portu bulunuyor. Buradan hem cihazı şarj edebiliyor hem de içerisinde bulunan görüntüleri bilgisayarınıza ya da telefonunuza aktarabiliyorsunuz. Üzerinde bulunan MicroSD kart slotu sayesinde 256 GB’lık depolama alanı oluşturabiliyorsunuz. Kamera içerisinde 1160 miliamperlik bir batarya geliyor. Bu batarya sayesinde 130 dakikalık video çekimi yapabiliyorsunuz. Eğer 4K video çekiyorsunuz bu süre 1 saat civarında oluyor. Taşınabilir bir cihaz olması açısından batarya kısmında feragat edilmiş. Bu süre biraz daha fazla olabilirdi.

Gear 360 telefondan bağımsız olarak kullanılabiliyor. Ancak canlı yayın yapmak ve uzaktan kontrol etmek için bir Samsung telefona ihtiyaç duyuyorsunuz. Yani eğer başka marka bir cep telefonunuz varsa, cihazı bağımsız olarak kullanmaktan başka çareniz yok. Bu durumda Facebook üzerinden canlı yayın yapmak da mümkün olmayacaktır.

Murat Yıldız

Facebook Comments

Kategoriler İnceleme

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *