Sony FDR X3000 incelemesi

Sony FDR X3000 incelemesi

Aksiyon kameralarını su sporları, otomobil yarışları, paraşüt atlayışları ya da kaykayların ön kısımlarında görebilirsiniz. Ama işleri bununla da sınırlı değil. En azından Sony 4K Aksiyon kamerasının değil.

Aksiyona hazır mısınız? 

Hayatımızın her anını kayıt altına almak artık vazgeçilmezimiz oldu. Saklamak şart olmasa da, en azından anı yakalamak, belki sosyal medyada paylaşmak ya da birkaç kez izleyip daha sonra dijital arşivin tozlu disklerine kaldırmak istiyoruz. Cep telefonları görüntüyü yakalayıp saklamak konusundaki liderliği çoktan geleneksel kameraların elinden aldılar. Ancak halen yapamadıkları şeyler var. Bunlardan biri de aksiyon anındaki görüntüleri çekmek. Telefonların performanslarının yetersizliğinden değil, ama adrenalin dolu bir aksiyonda kullanmak için elverişli bir tasarıma sahip olmadıkları için. Aksiyon kameralarını su sporları, otomobil yarışları, paraşüt atlayışları ya da kaykayların ön kısımlarında görebilirsiniz. Ama işleri bununla da sınırlı değil. En azından Sony 4K Aksiyon kamerasının değil.

Sony 4K Action Cam, isminden de anlaşılabileceği gibi 4K video çekim yapabiliyor. Kutu içerisinden su ve darbe koruması için özel kılıfı, LED ekrana sahip uzaktan kumandası ve kamerayı farklı pozisyonlarda kullanmak, farklı yerlere sabitlemek için gerekli bağlantı aparatları çıkıyor. Teknik özelliklere gelecek olursak, üzerinde 170 derece geniş açıyla çekim yapabilen ZEISS Tessar Lens bulunuyor. Bu lens yakın çekimlerde biraz eğilmeler yapabiliyor. Ancak geniş açı çekim başarılı bir sonuç veriyor. 4K çekimleri 30 fps hızında yaparken, daha fazla kare hızına ihtiyaç duyarsanız 720p çözünürlüğü tercih etmeniz gerekiyor. Burada da saniyede 240 kare çekimler yapabilir, daha yavaşlatılmış görüntüler elde edebilirsiniz. Üzerindeki sensör 8.2 Megapiksel çözünürlükte ve maksimum 4608 x 2592 piksel çözünürlükte geniş açı fotoğraf çekebiliyorsunuz. SteadyShot özelliği sayesinde Sony 4K Action Cam ile en hızlı ve sarsıntılı anlarda bile daha başarılı ve doğru bir çekim kalitesi yakalayabiliyorsunuz.

sony-fdr-x3000-inceleme-2
Yazılımın gücü
Sony’nin kamera beraberinde sunduğu uzaktan kumanda ile çekimleri çok daha başarılı hale getirmek mümkün. Daha da önemlisi tek bir uzaktan kumanda ile aynı anda 5 kamerayı kontrol edebiliyorsunuz. Böylece bir araç içi çekimde yönetmen ve reji olmadan farklı açılardan çekimler yapabilir, üstelik bunları canlı olarak yayınlayabiliyorsunuz. Tüm bunları başarmak için de Sony’nin kendi uygulamasını cep telefonunuza kurmanız yeteri. WiFi üzerinden bağlantı sağlayan kamera, Ustream ile canlı yayına hazır hale gelebiliyor. Kameranın timelapse özelliği ile hızlandırılmış videolar çekebilirsiniz. Ağır çekim, seri çekim, Motion Shot LE gibi özellikler sayesinde spor müsabakalarından hareketli çekimlere kadar farklı alanlarda ilginç efektler uygulamanız mümkün. Yine beraberinde gelen Action Cam Movie Creator yazılımı ile nihai videolarınızı çok daha başarılı bir şekilde düzenlemeniz mümkün.

Aksiyon kameralar giderek yaygınlaşıyor. Ancak yalnızca aksiyon amaçlı kullanma zorunluluğunuz yok. Suya, toza ve darbelere dayanıklı, uzaktan kumanda edilebilen, şarjı çok uzun süre giden ve rahat taşınan 4K kamera, tatillerinizde de iyi bir yol arkadaşı olabilir.

Murat Yıldız

Facebook Comments

Kategoriler İnceleme

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *