Sony Xperia XZ incelemesi

Sony Xperia XZ incelemesi

Sony Xperia XZ, profesyonel kameralardan aldığı 3’lü sensörü ve uzun pil ömrü ile dikkati çekiyor.

Kamerada profesyonel seviyeye geçin!

Sony’nin yeni orta üst segment telefonlarından Xperia XZ, tamamen metal gövdesi, başarılı kamera performansı ve pil kullanımındaki akıllı özellikleri ile dikkati çekiyor. Bu sene içerisinde Z serisi telefonlarına ara veren ve X serisi ile devam eden Sony için yeni telefonlar aynı zamanda yeni bir başlangıç demek. Tüketicilerden olumlu tepkiler alan X serisinin son versiyonu olan XZ, artan beklentileri tamamlamaya geliyor.
Sony Xperia XZ, tamamen metalik bir gövdeye, pürüzsüz bir şekilde oturtulmuş cam tasarımı ile dikkati çekiyor. Tüm köşeler ve kıvrımlar yuvarlatılmış. Metal gövdenin yansıması ve yeni mavi renk telefonda dış tasarıma özen gösterenlerin beklentilerini karşılayacak. Bu kasa sahip olduğu IP68 sertifikası sayesinde suya dayanıklı. Suyun altında kullanmanız önerilmiyor ancak 1.5 metre suyun altında 30 dakika kadar dayanabiliyor.
5.2 inçlik IPS ekran, Full HD çözünürlüğe sahip. Sony’nin kendine has X-Reality Engine motoru sayesinde hem renkler daha canlı hem de ekran parlaklığı gayet başarılı. Bu özellikle güneş ışığı altında telefonu kullanırken sorun yaşamanızı engellemiş oluyor.
sony_xperiaxz_fotograflari-3
Kamera
Sony’nin yeni Xperia XZ ile en çok vurguladığı konuların başında kamera performansı geliyor. 23 Megapiksellik arka kamera Sony’nin diğer serilerinde bulunan benzer sensörü kullanıyor. Bu yeni gövde tasarımında bile Sony, kamerayı kontrol eden yan tuştan vazgeçmiş değil. Telefonu yan çevirdiğinizde tam sağ işaret parmağınıza denk gelen deklanşör düğmesi sayesinde gerçekten fotoğraf makinası kullanıyor hissi yaşıyorsunuz. Ancak Sony’nin profesyonel kameralardan alıp uyguladığı tek şey bu tuş değil. Telefon kameralarının en büyük sorunlarından biri olan odaklama hızına Sony, profesyonel kameralarında kullandığı üçlü sensör ile cevap veriyor. Optik sabitleme, lazer ile netleme ve RGBC-IR sensörü ile renkleri doğru ayarlama yapan XZ, daha başarılı fotoğrafları daha keskin bir şekilde kaydetmenize imkan tanıyor. 3’lü sensör özellikle bir sahneyi kaçırmadan hızlı bir şekilde çekmek istediğinizde size müthiş bir avantaj sunuyor.

sony_xperiaxz_fotograflari-9
Pili akıllı kullanmak
Sony Xperia XZ’nin 2900 miliamperlik pili, 5.2 inç ekran boyutu ve orta üst segment için gayet yeterli. Sony yeni telefonunun Stand By modunda 610 saat pil performansı sunacağını vaat ediyor. Sony artık pil konusunda daha şarj aşamasından başlayan bir dizi yeni akıllı özellik sunuyor. Örneğin pilinizi hangi zamanlar şarj ettiğinize bakarak asla %100 şarj etmiyor. %90’a geldiğinde işlem duruyor ve sizin telefonu kullanacağınız zamanlarda kalan %10’u şarj ediyor. Böylece pile sürekli bir akım gelmiyor ve pilin ömrü uzamış oluyor. Aynı şekilde kullanım alışkanlıklarınıza ve pilin durumuna göre arka plan uygulamalardan feragat ediyor.
Sony Xperia XZ kutusundan Android Marshmallow işletim sistemi ile çıkıyor ancak yeni Nougat işletim sistemini de alacak. USB Type C tipi tek bağlantı ve elbette halen yerini koruyan bir kulaklık girişine sahip. Hoparlörlerin önde olması, oyun ve videolar için önemli bir avantaj. Yeni Xperia XZ, orta üst segmentte uzun pil ömrü ve profesyonel kamera yeteneklerine sahip bir cihaz arayanlar için ideal bir çözüm olabilir.

Murat Yıldız

Facebook Comments

Kategoriler İnceleme

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *