TCL Movetime MT10G akıllı saat incelemesi

TCL Movetime MT10G akıllı saat incelemesi

TCL Movetime MT10G harikalar yaratmıyor ancak yeteneklerini çok iyi gösteriyor. Eğer tüm temel ihtiyaçlarınıza cevap verecek makul fiyatlı bir akıllı saat arıyorsanız, Movetime MT10G iyi bir seçenek olabilir.

İşini layıkıyla yapan bir akıllı saat: TCL Movetime MT10G

TCL, yakın zaman önce Türkiye’de Movetime MT10G akıllı saatini pazara sundu. Saat; kalp atış hızı, kalori sayacı, uyku takibi, katedilen mesafe ve spor aktivite takibi gibi bir çok özellik sunuyor. Sade ve zarif bir tasarıma sahip TCL Movetime akıllı saat, kullanım açısından, ekstrem bir akıllı saat ile akıllı özellikleri olan temel bir analog saat arasında bir noktada konumlandırılabilir. Saat, bilindik bir işletim sistemi kullanmıyor ve cüzdanları da diğer bilindik modeller kadar zorlamadan akıllı olmaya çalışıyor. Herhangi bir analog saatten daha hafif ve yalnızca 50 gram. 1.1 cm kalınlığında olan saat, 18 mm’lik standart bir siyah deri kordon ile geliyor. Saatin kurulumu ise gerçekten basit. Akıllı telefon ile bluetooth üzerinden bağlantıya geçiyor ve MoveTime uygulamasına ihtiyaç duyuyor. App Store’dan ya da Google Play’den indirebilen uygulama üzerinden saatle ilgili bir çok ayarı yapmak mümkün.
1.40 inç’lik ekran genişliği bulunan saatin çözünürlüğü 400 x 400. Yuvarlak metalik bir gövdeye sahip saatin yan tarafında bir kurma kolu tepesi var. Ekranın boyutu da saati gerçek bir saat gibi gösteriyor. Ayrıca AMOLED ekranı güneş ışığına doğrudan maruz kaldığı durumlarda bile renkler kolayca görülebiliyor.

Saatte 16 MB’lık RAM ve 32 MB’lık bir depolama alanı bulunuyor. Bu 512 MB RAM ve 4 GB depolama alanı olan diğer üst model akıllı saat modellerle kıyaslandığında oldukça geride kalıyor ancak bu durum onu daha uygun fiyatlı bir ürün haline getiriyor. Quintic QN9020 işlemci yonga setini kullanan saat hem Android hem iOS ile uyumlu Free Real-Time OS (RTOS) adında bir yazılım kullanıyor. Saatte Wi-Fi da mevcut ancak bu özellik sadece yazılımı güncellemek için yer alıyor. Saatin pili ise 350 mAh’lik bir güç sunuyor ve küre biçiminde bir şarj cihazı ile kablosuz olarak şarj ediliyor. Movetime akıllı saat, su ve toza karşı dayanıklılık standartlarından biri olan IP67 sertifikası ile geliyor. Ancak bu suya saatle birlikte dalacağınız anlamına da gelmiyor.

Akıllı saatin kullanıcı ara birimi; temel olarak dokunmak ve sürüklemenin bir birleşiminden oluşuyor. Kurma kolu tepesinin birden fazla görevi bulunuyor; ekranı açıp kapatabilir, saati tamamen kapatabilir ve menülerden birindeyken kullanıcıyı ana saat arayüzüne geri götürebilir. Ekran üzerinden soldan sağa doğru kaydırdığınızda arama yapabilmek için belirlediğiniz kişi listesine ulaşıyor, kaydırmayı sağdan sola doğru yaptiğınızda kamera, alarm, kronometre, hava durumu gibi işlevler ve genel ayarlar dahil olmak üzere çok sayıda özelliğe ulaşmanızı sağlıyor. Aşağı kaydırdığınızda bluetooth, wi-fi, parlaklık, ses vb. gibi temel ayarların paneline erişirken aşağıdan yukarı kaydırdığınızda ise son bildirimlere ulaşıyorsunuz. Saatin arayüzü, Apple Watch ya da Samsung Gear S3 kadar akıcı ve sezgisel değil ancak dokunmatiğinin sorunsuz çalıştığını söyleyebiliriz. Saatin toplamda da sadece 6 saat arayüzü var. Elbette bir yazılım güncellemesi ile daha fazla eklenebilir.

Bildirimler sorunsuz çalışıyor ancak ekranda ilk gördükten kısa bir süre sonra bir daha bakmak istediğinizde onları göremiyorsunuz. Saatle birlikte gelen fitness ve sağlık uygulaması ise bilindik modeller kadar harika değil ancak işini gayet yapıyor. Kalp atış hızı sensörünün yanı sıra adım sayar makul derecede doğru sonuçlar veriyor. Ancak kalp atış hızınızın ölçümü için saatin bilekliğini biraz sıkmanız gerektiğini de belirtelim. Atılan adımlar, yakılan kaloriler ve katettiğiniz mesafeyi ekranda görebiliyorsunuz ve saat sizi uzun süre oturduğunuzu algıladığında kalkmanızı sağlamak için bir bildirimle uyarıyor.

Akıllı saatte, aramalarınıza yanıt vermenize imkan sunan bir hoparlör ve mikrofon bulunuyor. Ancak bu özelliği kullanmak istediğinizde hızlı geçiş ayarlarında (üsten aşağı kaydırdığınızda) etkinleştirmeniz gerekiyor. Görüşmelerimizi saat üzerinden yaptığımızda, diğer taraftan ses kalitesiyle ilgili de çok bir şikayet almadık. Bir arama geldiğinde de saat tıpkı bir telefon melodisi gibi çalıyor. Dilerseniz bu melodiyi de saatin ayarlarından değiştirmeniz mümkün.

Movetime’ın en büyük artısı ise pil ömrü. Saat tek bir şarjla yaklaşık 2 gün giderken sosyal medya bildirimlerini kapattığımızda bu sürenin biraz daha uzadığını gördük. Saatin şarj etme süresi de yeterince hızlı ve yaklaşık 1.5 saatte saatin şarjı tam doluluğa erişiyor.

Bir akıllı saat almayı düşünenler için seçenekler oldukça kısıtlı. TCL Movetime MT10G harikalar yaratmıyor ancak yeteneklerini çok iyi gösteriyor. Eğer tüm temel ihtiyaçlarınıza cevap verecek makul fiyatlı bir akıllı saat arıyorsanız, Movetime MT10G iyi bir seçenek olabilir. Siyah, gümüş ve altın sarısı renk seçenekleri olan TCL Movetime akıllı saatin fiyatı ise 799 TL.

Facebook Comments

Kategoriler İnceleme

Yazar Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Gerekli alanlar işaretlendi *